Finanční válka začala

Klíčové body

  • Západ zmrazil devizové rezervy ruské centrální banky, některé ruské banky byly odstřihnuty od SWIFTu.
  • Ruský rubl se v pátek obchodoval za 80,00 rublů za dolar, dnes některé banky kurz posunuly nad 200 rublů za dolar.
  • Poptávka sílí po bezpečných přístavech, jako je dolar, oslabují rizikové měny.
Zdroj: Depositphotos

Zatímco páteční obchodování přineslo po čtvrtečním výprodeji spojeném s ruským napadením Ukrajiny značnou úlevu, nový obchodní týden začíná na silné vlně rizikově averzní nálady. Západ totiž přes víkend zahájil úplnou finanční válku s Ruskem, která se mimo kurz rublu projeví i ve výprodeji rizikových aktiv, včetně koruny.

Západní země během víkendu rozhodly o zmrazení devizových rezerv ruské centrální banky, nadto budou některé ruské banky vyloučeny ze systému SWIFT. Ruská centrální banka v průběhu let naakumulovala devizové rezervy v hodnotě zhruba 650 miliard dolarů. Nemožnost jejich využití ve válečném prostředí je automatickým pohřbením kurzu rublu.

Ruská centrální banka nebude schopna využít zhruba dvě třetiny rezerv denominovaných v dolarech či eurech, bude proto nucena využít buďto čínský jüan, jehož podíl dosahuje 13 %, případně prodat své zlaté rezervy tvořící více než pětinu celkových rezerv. To však bude vinou významně ztíženého přístupu na finanční trhy obtížné.

Ochromený finanční systém znamená i ochromený obchod Ruska s ostatními zeměmi, a ještě silnější proinflační tlaky. Na pozadí toho stojí vyhrocení celého konfliktu, jelikož Putin o víkendu nařídil uvést do pohotovosti jaderné zbraně. Celkově se tak nacházíme v situaci, kdy se trh obrací k bezpečným přístavům, jako je například dolar, švýcarský frank či japonský jen. Výrazně volatilní obchodování čekejme u ruského rublu, jehož oslabení lze čekat v řádech desítek procent. Některé bankovní domy upravily kurz z pátečních hodnota nad 80 rublů za dolar až nad úroveň 200 za dolar. Ruská centrální banka se připravuje i na výprodej ostatních aktiv. Dnes ráno například oznámila, že zakazuje cizincům prodej ruských akcií. Zároveň rozhodla o posunutí otevření devizového a repo trhu o tři hodiny, uvedla agentura Bloomberg.

Dolar proti euru posiluje o zhruba procentu a obchoduje se pod hranicí 1,1200 EURUSD. O více než procento oslabují měny regionu. Koruna se obchoduje zpět nad hranicí 25,00 za euro a nad 22,40 za dolar. Rizikově averzní náladu s vysokou volatilitou můžeme čekat po celý začátek týdne. Rizikem zůstává silnější dolar a naopak ještě slabší rizikové měny, včetně regionu střední a východní Evropy.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter