Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

FinTech Daily: 2015 byl rokem nástupu blockchainu

Vítejte v éře hands free plateb!​ Evropské fintech startupy budou ziskovější než ty americké​. 2015 byl rok blockchainu​. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Vítejte v éře hands free plateb!

Nebaví vás z hledat v kabelce, tašce nebo po kapsách peněženku? Hledat v ní bankovky mezi všemi možnými účtenkami anebo vyndávat platební kartu a vkládat ji do terminálu? Pak právě pro vás Google nyní vyvíjí novou mobilní aplikaci hands free plateb.

S touto aplikací není potřeba při placení ani hnout prstem. Nemusíte ani vyndávat mobilní telefon a přikládat ho k terminálu. Stačí říct, že byste chtěli platit přes Google a můžete odejít.

Google udává, že služba je naprosto bezpečná, jelikož při platbě nejsou sdíleny informace o platební kartě. Poté, co je platba dokončena dostane navíc zákazník ihned potvrzení na svůj mobil.

Služba bude do konce roku spuštěna v několika vybraných obchodech v oblasti San Francisco Bay. Není ještě zpřístupněna široké veřejnosti. Obchodníci se mohou nyní hlásit o zapojení do zkušebního provozu.

Evropské fintech startupy budou ziskovější než ty americké

Britská crowdfundingová platforma Seedrs vstupuje na americký trh – s čím chce ale prorazit na trhu, kde tolik jiných neuspělo? CEO Jeff Lynn říká, že jejich hlavním posláním je přinést do Ameriky platformu, která umožní lidem přístup k evropským startupům.

Jedná se tak trochu o opačný přístup než na jaký jsme zvyklý – normálně proudí evropské investice do Silicon Valley a teď je chce Seedrs začít posílat opačným směrem. Motivace je prostá – evropské startupy, přestože jsou menší, se ukazují jako mnohem ziskovější, protože bylo potřeba mnohem méně investovaného kapitálu na jejich vybudování.

„Je snadné říct ‘nemáme tady deseti-milardové společnosti, nemáme tady Google’, ale ve skutečnosti jsme vybudovali ohromné množství sto-milionových společností. A často byly vybudováno s čtvrtinovými náklady, než jaké by potřebovala americká společnost. Tím jsou schopny přinést investorům mnohem větší zisky“ říká Lynn.

2015 byl rokem nástupu blockchainu

Svět je sice ještě stále trochu zmatený a mnohdy tápe o tom, co je to Bitcoin. I novináři stále ještě vytahují ten starý příběh o muži, který si koupil v roce 2009 Bitcoiny za 27 dolarů, zapomněl na ně a dnes zjistil, že mají hodnotu 886 tisíc dolarů. To je sice poutavý nadpis, ale jedná se trochu o zavádějící popis toho, o čem Bitcoin a blockchain ve skutečnosti je.

To se ale brzy změní. Stále více lidí, bank i finančních institucí začíná Bitcoin brát spíše jako měnu, než jako záhadný investiční nástroj. Bitcoin (potažmo blockchain) je totiž především měna, metoda směny a chytrý způsob jak zaznamenat obchody – a tak by na něj mělo být nahlíženo. Tak jak tak, rok 2015 bude navždy brán jako rok blockchainu.
 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter