FinTech Daily: 4 trendy FinTech startupů

4 trendy FinTech startupů. Digitální bankovnictví a gamifikace. V kyjevském metru plaťte bezkontaktně. Barclays dále experimentuje s blockchainy. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

4 trendy FinTech startupů

Na co se soustředí inovace FinTech startupů? Na základě analýzy společností, které vyhrály startupové soutěže, jako třeba Innotribe, Hackathon aj., byly stanoveny trendy, kterými se ubírá současný vývoj v sektoru FinTech.

Na prvním místě skončila práce s daty – nejvíce úspěšných startupů se v současnosti věnuje vytvoření softwaru pro analýzu dat, které má pomoci jak bankám, tak zákazníkům dělat lepší rozhodnutí. Druhým trendem jsou platby a mezinárodní transfery peněz. Startupy se v této oblasti soustředí na vymýšlení nových způsobů provádění plateb (s využitím například mobilních telefonů) a zrychlování a zlevňování plateb do zahraničí. Třetím trendem je pak půjčování – především rozvoj peer to peer půjčky a crowdfunding. Čtvrtou oblastí, kam se vývoj nejčastěji ubírá, je vytváření komplexních finančních řešení pro malé a střední podniky.

Digitální bankovnictví a gamifikace

Gamifikace znamená uplatňování herních principů do neherních oblastí. Využití gamifikace v bankovnictví, které samo o sobě není zrovna zábavným průmyslem, může být klíčem k vytvoření uživatelsky mnohem příjemnějších a motivujících produktů a služeb. Reálně taková gamifikace může mít podobu například učení klientů, vytváření soutěží nebo možnosti něčeho dosáhnout a získat tak jakousi výhodu.

V kyjevském metru plaťte bezkontaktně

Kyjev je po Londýně, Chicagu, Bukurešti a Petrohradu páté město na světe, kde zákazníci mohou platit jízdné použitím bezkontaktních platebních karet. Platba probíhá přiložením své karty k terminálu během procházení turnikety. Zatím je terminály vybaveno 17 stanic, ale do konce roku by mělo být možné platit bezkontaktně ve všech stanicích.

Barclays dále experimentuje s blockchainy

Poté, co minulý týden Barclays představila koncept, který umožní charitám přijímat bitcoiny, přichází další zprávy o aktivitách Barclays v této oblasti. V plánu má prý 45 experimentů a banka zřídila v Londýně dvě „blockchainové laboratoře“. Barclays zkoumá, kde všude by bylo možné blockchain technologii uplatnit – od podnikových plateb přes finanční správu společností až po řešení dodavatelských řetězců.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Archiv:

FinTech Daily 4. 9. 2015: FinTech na zakázku klientovi je na cestě

FinTech Daily 3. 9. 2015: Crowdcube dosáhla milníku stovky milionů liber

FinTech Daily 2. 9. 2015: PayPal spouští PayPal.me pro platby mezi přáteli

FinTech Daily 1. 9. 2015: Pět hrozeb pro FinTech startupy

FinTech Daily 31. 8. 2015: Nabízet mobilní bankovnictví nestačí

FinTech Daily 28. 8. 2015: FinTech v Londýně se rozrůstá

FinTech Daily 27. 8. 2015: Londýnský FinTech boom

Newsletter