FinTech Daily: Apple Pay roste, App Store se mění

Apple Pay dál roste. Dnes svou službu spouští také v Singapuru. Kalifornská společnost dnes ale také spouští přepracovanou verzi svého App Store pro vývojáře webových stránek a aplikací. Nejen to je dnešní FinTech Daily.

Další růst digitálních platební služby Apple Pay

Společnost Apple dnes spustila svou službu Apple Pay také v Singapuru. Ten se tak stává po Číně druhou zemí v Asii, ve které společnost s nakousnutým jablkem ve znaku svou digitální platební službu spustila.

Tisk: Apple hodlá pokračovat ve snížené výrobě telefonů iPhone

Apple Pay umožňuje zákazníkům platit jak za fyzické, tak digitální zboží pomocí iPhonu, iPadu nebo díky chytrým hodinkám Apple Watch. Avšak v Singapuru s jedním háčkem. Službu Apple Pay mohou k placení využívat zatím jen držitelé kreditních karet American Express. Apple ve svém prohlášení uvedl, že „kreditní a debetní karty singapurských nejoblíbenějších bank, včetně DBS, UOB a Standard Chartered budou s Apple Pay kompatibilní v nadcházejících měsících“ – také díky podpoře společnosti Visa.

Nová verze App Store pro vývojaře

Apple dnes také odhaluje přepracovanou verzi svého App Store pro vývojáře webových stránek a aplikací. K dispozici ji bude mít 11 milionů registrovaných vývojářů po celém světě, kteří doposud pomohli vyrůst App Storu do současných více než 1,5 milionu aplikací. Aktualizovaná stránka bude obsahovat nové články a videa zaměřená na to, aby vývojáři lépe pochopili, jak lépe zaujmout uživatele, aby jejich business rostl. Vývojáři si tak například budou moci zjistit, jak objevit aplikaci na App Store pomocí takzvaných „Freemium“ obchodních modelů, pomocí aktualizace aplikací atd.

Apple by již v červenci mohl oznámit miliardu prodaných iPhonů

Tento typ průvodců na App Sotre přicházejí v době, kdy je pro vývojáře aplikací čím dál obtížnější, aby byly jejich nové aplikace v moři konkurentů vidět. Někteří zasvěcení tvrdí, že je to spíše tím, že bylo dosaženo bodu „app únavy“.

Centrum tech revoluce v oblasti financí nemůže být od Silicon Valley dále

Sillicon Valley pro fintech znamená hodně. Americké fondy rizikového kapitálu pro začínající fintech firmy dosáhly v roce 2015 na úroveň 7,4 miliardy dolarů. V roce 2014 to bylo 4,3 miliardy dolarů. Ačkoli peníze tečou, skutečná akce probíhá v Číně.

Podle nové zprávy Citi, Číňané fintech produkty využívají. Tři největší internetové společnosti – Baidu, Alibaba a Tencent, mají digitální finanční firmy, které prosperují. Baidu Wallet má téměř 45 milionů uživatelů. Alibaba Alipay je největší světový fintech startup a v roce 2015 zpracoval v platbách téměř 2,6 bilionu dolarů, což je třetina všech transakcí v Číně. Finanční produkty Tencentu „otočily“ v platbách v roce 2015 až 800 miliard dolarů.

Kam investovat po čínském sešupu? Tip první: Vietnam

Čínská fintech dominance není jen v platbách. Bodují také alternativní a peer-to-peer úvěry. Spojené státy si mají více peer-to-peer úvěrů než Velká Británie, ale i v součtu jsou tyto dvě země stejně za Čínou. Citi však dodává, že čínské fintech, digitální a bankovní společnosti rostou zejména proto, že klasické spotřební bankovnictví se nevyvinulo tak jako jinde.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter