Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Fintech Daily: Banky a největší „blockchain“ akce v historii

Světové banky ujíždí na blockchainu. Šeky je možné vypsat i online. Google a „hands free“ platby.

Banky z celého světa spojte se

Světové banky berou technologii blockchain smrtelně vážně. Potvrzuje to poslední akce, které se zúčastnilo více jak 40 světových bankovních domů. V rámci snahy o vytvoření co nejefektivnějšího obchodování vyzkoušela „koalice“ celkem pět separátních systémů fungujících na bázi blockchain, pomocí kterých simulovaly transakce s krátkodobými dluhopisy.

Obchodní systémy byly vytvořeny společnostmi Chain, Eris Industries, Ethereum, IBM a Intel, celý projekt pak spadal pod taktovku finančního startupu R3CEV. První přípravy byly zahájeny již minulý měsíc, přičemž v posledních dvou týdnech simulace propukla naplno. Banky měly možnost vyzkoušet si proces emise dluhopisů a následně i samotného obchodování, a to bez potřeby jakékoliv prostřední strany.

Z jednotlivých účastníků celého projektu je možné jmenovat například Barclays, Santander, Bank of America, Citi, Credit Suisse, JP Morgan, Goldman Sachs, Morgan Stanley či HSBC.

Dle vyjádření společnost R3 šlo o „v historii dosud nevídanou spolupráci finančních a technologických institucí, která ukázala, jak mohou být nejnovější technologie aplikovány do chodu světových finančních trhů.“ Vedení startupu očekává, že samotná akce odstartovala významný trend zefektivnění finančního průmyslu, stejně jako tomu bylo před desítkami let, když bylo zavedeno elektronické obchodování. Výsledek by měl přinést zvýšení transparentnosti, rychlosti a rovněž i bezpečnosti. Některé odhady pracují s tím, že zavedení blockchainu by v bankovním sektoru mohlo znamenat úsporu nákladů o velikosti až 20 miliard dolarů.

Online šeková knížka

Vypisování platebních šeků je v dnešní době již poněkud zastaralé, ovšem najdou se někteří věrní „srdcaři“, kteří na tento způsob nedají dopustit. Pravdou je, že i šeky jsou s dobou, což potvrzuje vznik nejnovější aplikace Checkbook. Ta umožňuje svým uživatelům vytvořit digitální formu šeku, který lze následně odeslat na email doručitele. Ten si pak samotnou částku může ihned připsat na účet, případně si ho vytiskout.

Cílem této aplikace je úspora nákladů spojená se zasláním šeku jeho příjemci. Každý uživatel má možnost bezplatně zaslat 50 šeků za celý rok, pro firmy se pak cena jednoho kusu nachází na jednom dolaru.

Jak celý proces platby online šek probíhá, zobrazuje následující video.

Google a volné ruce

Jste v obchodě, stojíte u pokladny, prodavač markuje zboží a vy si ho následně složíte do tašky a odcházíte. Nechybí něco? Počkat, zapomněli jste zaplatit! Vtip je v tom, že nezapomněli, a to díky nové aplikaci „Hands Free“ od společnosti Google.

Aniž by bylo potřeba vyndat z kapsy peněženku či mobil, aplikace za využití lokačních senzorů, jako například WIFI či Bluetooth, umožní rychlou platbu a postačí k tomu věta „zaplatím Googlem.“ Pokladník následně načte účtenku, vyhledá si účet nakupujícího a ověří jeho jméno a pomocí kamery poté i podobu s fotografií, která je uložená v aplikaci.

Zkouška toho, jak celý systém funguje, aktuálně probíhá v San Franciscu a zapojily se do ní například některé pobočky fastfoodu Mcdonalds.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter