FinTech Daily: Bitva o místo v zákazníkově mysli

Visa získá Visa Europe. Mobilní peněženky: Bitva o místo v zákazníkově mysli. Mondo- nová Londýnská banka 21. století. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Visa získá Visa Europe

Ani jedna ze společností s netají podporou odkupu a spojení dvou značek Visa pod jednu hlavičku Visa Inc. „Integrace do jedné mezinárodní společnosti nám zajistí finanční sílu na provozní úrovni potřebnou k urychlení další generace plateb v celé Evropě. To nám umožní dodávat řešení na světové úrovni našim klientům a otevřít se zajímavým profesním příležitostem pro naše zaměstnance.“ Řekl Nicolas Huss, CEO Visa Europe.

Výše ceny se odhaduje okolo 21,2 miliard eur, nebo také 23,4 miliardy dolarů. Transakce podléhá schválení regulatorních orgánů a očekává se, že se uzavře ve třetím čtvrtletí roku 2016.

Mobilní peněženky: Bitva o místo v zákazníkově mysli

Mobilní peněženky jsou v současnosti označovány jako nový „žhavý trend“, ačkoli v současnosti žádná nemá dominantní postavení. Ze statistik dokonce vyplývá, že i když popularita mobilních plateb roste, stále mobilní peněženky využívá velmi málo zákazníků.

Výzkum z jara 2015, do kterého bylo zapojeno více než 1700 klientů, přináší tato čísla: Od roku 2013 do roku 2015 se zvyšuje známost mobilních peněženek. Jako velmi známé je označilo 18 % respondentů v roce 2015 oproti 8 % v roce 2013. Možnost celkem povědomé zvolilo téměř stejný počet lidí okolo 43 %. Známost tedy narostla o 13 %.

Jiná čísla ale obsahuje druhá část výzkumu, která byla zaměřena na používání mobilních peněženek, kde aplikace propadla. Za dva roky se zvýšil počet lidí, kteří aplikaci použili v posledních šesti měsících o pouhých 6 %. Skupina, která tuto možnost ještě nevyužila, ale plánuje to, vzrostla o dvě procenta v 20 % na 22 %. Zajímavých je ale 63 % respondentů, kteří ji nevyužívají a ani nechtějí.

Je tedy jasné, že podpora mobilních peněženek roste, ale jsme stále v prvních fázích této technologie.

Mondo- nová Londýnská banka 21. století

Mondo, začínající banka 21. století oznámila distribuci pětiset karet uživatelům v Londýně. Každý v hlavním městě starší 18ti let se může stát držitelem Mondo Alpha karty. Díky projektu chce banka zjistit reakce držitelů a využití karty. Verze Alpha je neúplnou verzí oproti verzi Beta. Nemá tedy ještě funkce jako rychlejší platby, inkasa, nebo peer-to-peer platby. Plný provoz karet předpokládá v roce 2016.

Zatím jsou vklady omezeny maximální výší 50 000 liber, dokud nebudou omezení zrušena.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter