FinTech Daily: Blockchain a boom jeho informační síly

Informační síla blockchainu aneb jeho další zavádění napříč různými ekonomickými sektory. Jak moc se finanční průmysl bojí FinTechu?

První dealer/broker pracuje na aplikaci blockchainu

Britská společnost ICAP, která funguje jakožto elektronický dealer/broker a poskytovatel služeb řízení obchodních rizik, se rozhodla zefektivnit svou činnost prostřednictvím aplikace technologie blockchain. Ta by po úspěšném testu měla být využita při transakcích mezi prodejci a nákupčími dluhopisů, swapů a měnových kontraktů, které firma zastřešuje.

ICAP ve svém oficiálním prohlášení uvedla, že pomocí blockchainu hodlá svým klientům poskytnout „zlatý zdroj“ dat, která jsou potřeba ke zveřejnění všech informačních povinností vůči regulátorovi a která hrají roli v rámci risk managementu obchodní činnosti, jako například info o přesném objemu složeného kolaterálu u clearingového domu.

V rámci zkušební verze byla jako první testována práce s daty měnových obchodů celkem devíti subjektů. Nově zavedený systém by měl klientům přinést úsporu nákladů jak v oblasti middle, tak i backofficu, kterým tak zmizí nutnost neustálé kontroly a opětovného ověřování dat v rámci vlastních separátních systémů. Banky se tak jednoduše „napojí“ do nového systému, který bude sdílen pro všechny strany obchodů, a budou moci okamžitě zjistit všechny potřebné informace.

Vedení společnosti ICAP věří, že je světově první firmou v rámci svého pole působnosti, která hodlá blockchain využít.

S blockchainem laškuje i australská pošta

To, že síla blockchainu spočívá především ve snadné a rychlé dostupnosti informací, potvrzuje i společnost Australian Post. Ta si pohrává s myšlenkou vytvoření nového systému fungujícího na bázi technologie „bloků“, který by měla sloužit především jako poskytovatel identifikačních služeb.

Pošta by tak měla nejen fyzickou databázi, která je sice využívaná dodnes, ovšem její správa a práce s ní je velice nákladná, ale rovněž i digitální. Ta by poté mohla být použita v rámci „jádrových“ poštovních služeb, a dokonce i v případě „nástavby“ ve formě e-commerce.

Strach bank se zvyšuje. Za úbytek zisků může FinTech

Obavy tradičních bank se navyšují. Svou vinu na tom nese především intenzivně expandující oblast finančních technologií. Jak moc je tento strach silný? Na to se v rámci svého výzkumu zaměřila konzultantská společnost PwC.

Její studie se zaměřila na 544 zástupců vrcholného managementu finančních společností ze 46 světových zemí. 23 % respondentů potvrdilo, že předmět jejich podnikání je nejvíce v ohrožení vinou boomu finančních technologií. Nejvíce je touto „hrozbou“ ohroženo tradiční bankovnictví a platební systémy.

Subjekty podnikající v oblasti platebního průmyslu jsou přesvědčeni o tom, že do pěti let klesne jejich podíl na trhu až o 28 %. V případě bank by mělo být odepsáno asi 24 %, u asset managementu zhruba 22 % a u pojišťovnictví přibližně 21 %. Naprostá většina (67 %) dotázaných pak pozoruje výrazný propad marží, který byl zapříčiněn právě expanzí FinTechu. To pak nejvíce ohrožuje zisky z retailových oblastí, jako jsou hypotéky či spotřebitelské a podnikové úvěry.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter