Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

FinTech Daily: Boj o Čínu pokračuje. Do hry přichází Samsung

Samsung Pay nově v Číně. Singapur fandí FinTechu. Venezuela bojuje proti bitcoinu.

Samsung Pay nyní i v Číně

Je tomu přesně šest týdnů, co v Číně začala fungovat platební aplikace Apple Pay. Dnes se do hry dostal další hráč, který pro nakousnuté jablko bude představovat silného konkurenta. Jihokorejská společnost Samsung v zemi rudého draka tento týden rozjela svou platební službu Samsung Pay.

Evidentní je, že kus koláče, který si chtějí Jihokorejci utrhnout, je opravdu velký. Podle China Internet Network Information Center v asijské zemi existuje 358 milionů lidí, kteří své mobilní telefony používají zároveň jako peněženku. Pravdou je, že boj o uživatele bude lítý, jelikož v Číně funguje již zaběhlá konkurence v podobě aplikace Alipay, kterou má pod palcem firma Alibaba, a jako další WePay od společnosti Tencent. Zároveň jsou ve hře i „protivníci“ v podobě domácích výrobců chytrých telefonů, jako je Xioami, Huawei či Oppo.

Samnsung v tomto případě má výhodu v tom, že je jeho aplikace kompatibilní s mnohem větším počtem platebních terminálů, než je tomu v případě Apple Pay. Podle serveru BBC bude Samsung Pay k dispozici všem, kteří vlastní model telefonu Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S6 Edge+ a Galaxy Note 5, přičemž jsou zároveň držiteli kreditní či debetní karty od devíti největších čínských bank, kam spadá China CITIC Bank, China Construction Bank a China Everbright Bank.

Která centrální banka fandí FinTechu?

V Asii ještě zůstaneme, jen se tentokrát přesuneme do Singapuru. Tento „asijský tygr“ se řadí mezi ekonomiky, ve kterých se poměrně daří FinTech společnostem. Jejich fungování se rovněž dostalo podpory ze strany tamní centrální banky. Podle Sopnendu Mohantyho, který zastává pozici Chief Fintech Officer, nepředstavuje FinTech pro „tradiční“ banky hrozbu, ale naopak příležitost, jak snadno aplikovat nejnovější technologie.

„Prvotní euforie strachu z toho, že FinTech bankám zcela vykrade portfolio klientů, je pryč. Teď se obě skupiny vrhly na dráhu spolupráce, ze které, jak se ukazuje, profitují všichni,“ přepisuje bankéřova slova server The Straitstimes. V rámci oblasti finančních technologií dle Mohantyho slov fungují dva typy společností. První jsou ty, které poskytují služby jako crowdfunding či peer-to-peer, mezi ty další pak patří ty, jež nabízejí zavedení nových technologií, jako je například blockchain. A právě druhá zmiňovaná „parta“ je v poslední době nejvíce v kurzu.

„Jedinou cestou, jak bankám pomoci inovovat, je prostřednictvím toho, co nazývám demokratizace bankovních služeb. Právě ta zapojuje do segmentu financí třetí stranu v podobě vývojářů, kteří bankám pomáhají vytvořit unikátní produkty,“ míní Mohanty. „Jakožto regulátor máme zájem na tom, aby tento segment rychle expandoval,“ dodal bankéř.

V rámci toho pracuje singapurská centrální banka například na zavedení centrálního adresného systému, prostřednictvím kterého by uživatelé získali přístup k mnohem rychlejšímu systému převodu peněz. Zároveň finišují poslední úpravy pravidel pro firmy, jež hodlají rozjet podnikání založené na crowdfundingu.

Venezuela bojuje proti bitcoinu

Venezuelská veřejná televize má problém s bitcoinem. Svůj odpor vůči digitální měně dala najevo televizní kampaní. Podle slov serveru ‘Corporación Venezolana de Televisión’ je bitcoin měnou temné stránky internetu a nástrojem pro daňové úniky, praní špinavých peněz a vůbec poškozuje chod ekonomiky, a to například tím, že umožňuje nezákonnou směnárenskou činnost, která přispívá k nadměrnému růstu inflace.

Faktem ale je, že účelový článek si bitcoin vybral jakožto obětního beránka, který má zakrýt ekonomické a politické chyby venezuelské vlády. Ta dlouhodobě patří mezi ty nejzkorumpovanější a rovněž se potýká s problémem ekonomické recese a s více jak 60% inflací.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter