FinTech Daily: Budoucnost v bankách, které Vám nepůjčí?

Budoucnost v bankách, které Vám nepůjčí? Hip Pocket představuje Hip Money. Sto největších bank na sociálních sítích. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Budoucnost v bankách, které Vám nepůjčí?

Proč si Alibaba myslí, že budoucnost bankovnictví je bankách, které nemohou půjčovat peníze?

„Platební banky“- nový pojem, na který si budeme muset zvyknout. Jen za posledních pár dní jich v Indii vzniklo 11. Nejedná se o plnohodnotné banky. Nemají plnou bankovní licenci, naopak mají limity vkladů. Copak to ale vadí? V oblastech, kde se výše limitu vkladu rovná téměř střednímu ročnímu příjmu?

Banky sice nemohou půjčovat peníze, ale mohou vést mobilní běžné účty, které přijímají platby, stejně tak z nich platby mohou odcházet. Když přihlédneme k faktu, že zákazníci, kteří si chtějí peníze půjčit, už nyní odcházejí ke konkurenci, na jiné trhy, mají se současné banky čeho bát.

Tak to vnímá i Alibaba, která již začala investovat do Paytm (společnost vyvíjející mobilní peněženku). Kromě indického trhu se dále zaměřuje na africký a plánuje vstup i na americký trh.

Hip Pocket představuje Hip Money

Hip Pocket expanduje na další trhy a vydává aplikaci Hip Money na správu osobních financí, která se snaží napodobit lidské chování ve snaze o vyšší míru úspor, než o snahu ji změnit. Cíle úspor jsou personalizovány podle cílové částky a data dosažení.

Sto největších bank na sociálních sítích

Banky a družstevní záložny sbírají „lajky“ i na Facebooku, YouTube, nebo Twitteru. Z výsledků po třetím čtvrtletí letošního roku například Bank of America ze Spojených států, která je na prvním místě v oblíbenosti, má přes 2 miliony facebookových „lajků“ a více než 30 milionů zhlédnutí na jejím kanále YouTube. Největší zastoupení v žebříčku mají americké banky, následované kanadskými a australskými. Největší progres na Facebooku zaznamenala indická banka State Bank of India s téměř milionem nových podporovatelů.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter