FinTech Daily: Čína vytvořila alternativní platební systém

Globálně bylo do fintech odvětví během první poloviny tohoto roku již investováno 25 % celkového objemu investic od roku 2010. Čína vytvořila nový přeshraniční platební systém a vytvořila tak alternativu ke SWIFT síti. Michael Krigsman ve svém článku tvrdí, že CFO a CIO musí v zájmu lepšího rozvoje podniků začít spolupracovat.

Největším hráčem v oblasti fintech zůstává US

Podle konzultační společnosti William Garrity Associates, bylo během první poloviny roku 2015 investováno globálně do fintech průmyslu celkem 12,7 miliard dolarů, což se rovná 25 % celkového objemu celkových investic od roku 2010.

K tomuto zjištění přispěla platforma nVest Ventures, která pomohla zmonitorovat chování spotřebitelů a nabídla zjištění, že například ve Velké Británii byl počet lidí používající mobilní telefony k platbám navýšen oproti minulému roku až o 2 %.

Investice v Evropě se nyní pohybují kolem 9,8 miliard dolarů, kdy 55 % je čerpáno do Velké Británie, což představuje 11 % celkových globálních investic.

Největším hráčem v celosvětovém měřítku v oblasti fintech jsou však Spojené státy s 64 % (31,6 mld. dolarů) z celkových globálních investic. Indie, Čína a zbytek světa pak tvoří 16 % (8 mld. dolarů), i když i tyto trhy nezůstávají pozadu a s rozšířením internetu a smartphonů registrují růst.

Tři hlavní oblasti, reprezentující až 60 % z celkových investic (29,8 mld. dolarů), jsou platby, úvěry (peer-to-peer a direct) a kybernetické společnosti (včetně totožnosti a předcházení podvodům).

Ředitel společnosti William Garrity Associates Ltd. potvrdil narůstající rozmach fintech průmyslu tvrzením, že „fintech společnosti nyní vstupují na běžné kapitálové trhy a jsou kotovány na londýnské i newyorské burze.“ „Navíc fintech není omezen jen na vyspělé ekonomiky. Velmi nápomocný je například v subsaharské Africe, kde desítky milionů lidí dnes využívají mobilní bankovnictví a služby na převod peněz, jako jsou M-PESA a M-Shwari (Smartloan).“

Čína spouští přeshraniční platební systém

Čínský přeshraniční platební systém byl založen jakožto alternativa mezibankovní sítě SWIFT, podporující jüan. Nový systém dostal na palubu 11 tuzemských bank a 8 zahraničních institucí.

Platforma CIPS bude použita na podporu vypořádání obchodu s přeshraničním zbožím a službami, přímými investicemi, jakož i financováním a transfery individuálních fondů s cílem zvýšit likviditu jüanu po celém světě.

CIPS používá globální platební standardy a umožňuje stejný den doručení po celé Asii, Oceánii, Evropě a v dalších časových pásmech prostřednictvím rozšířeních provozních hodin.

Tento systém bude zároveň sloužit jako „nárazník“ proti americkému vlivu na sítě SWIFT, který je Západem vnímán jako mocný nástroj při uvalování sankcí proti nekooperujícím státům. Například íránské banky dostaly teprve nedávno povolení připojit se k síti SWIFT, které bylo součástí dohody o omezení jaderné aktivity výměnou za ukončení hospodářských sankcí.

CFO a CIO musí spolupracovat, aby vytvořili budoucnost financí

O potřebě spolupráce mezi CMO a CIO již bylo napsáno mnoho, ale spisovatel zaměřující se na technologii Michael Krigsman nyní napsal o tom, že by spolupracovat za účelem vylepšení podniku měli začít také CIO a CFO.

„I když se vede spousta diskusí o růstu technologických rozpočtů v oblasti marketingu, nadcházející příležitostí pro CIO myslící do budoucna jsou finance,“ říká Krigsman v článku s názvem „CIO opportunity: Step up and serve the finance department.“ Nyní podle něj nastal čas, aby se CIO spojili a pomohli finančním ředitelům řešit problémy s daty a přijetím digitálního způsobu myšlení.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter