Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

FinTech Daily: Co má společného blockchain, ECB a elektromobily?

Technologie blockchain stojící za digitální měnou bitcoin zažívá celosvětový boom napříč všemi odvětvími ekonomiky. Její využití, resp. probíhající příprava k zavedení, se týká především finančních institucí, což ostatně potvrzuje i nedávná akce více jak 40 světových bank, které se rozhodly simulovat několik obchodních transakcí právě pomocí blockchainu.

Zajímavostí je, že i přes původní odpor, byť ne přímo vůči blockchainu, ale především vůči decentralizované digitální měně, se v tomto směru začínají angažovat i centrální banky. Jako poslední svůj zájem vyjádřila Evropská centrální banka. Ta ve svém oficiálním reportu „přiznala“, že zkoumá potenciál využití blochainu jakožto alternativního prostředku spojení centrálních bank v rámci Eurosystému.

„Množství finančních institucí již dávno přezkoumává možnosti nových technologií a jejich dopad na finanční průmysl. Eurosystém jako součást tohoto segmentu hodlá rovněž posoudit uplatnění finančních inovací v rámci služeb, které v bankovní komunitě zastrašuje. Šetření by mělo nejen identifikovat veškeré příležitosti, jež technologie poskytují, ale rovněž i veškeré výzvy s nimi spojené,“ přepisuje server CryptoCoinsNews slova reportu ECB.

Hlavní důvod, proč se evropská měnová autorita ponořila do světa finančních inovací je projekt Target2-Securities. Ten byla zaveden v červnu 2015 a má sloužit jako celoevropská platforma zjednodušující vypořádání obchodů s cennými papíry. Pravdou ale je, že jeho fungování je zatím spojeno s mnoha technickými chybami, které značně zpozdily expanzi projektu. Blockchain se tak díky své jednoduchosti a rychlosti nabízí jako pravděpodobně nejpřijatelnější alternativa.

Natankovat pomocí blockchainu? 

Blockhain se ale „nedrží“ pouze finančních společností. Jeho dosah se objevuje například i v oblasti motorismu. Německá energetická společnost RWE oznámila, že pracuje na projektu využití digitální technologie v rámci úspory nákladů ve vztahu firma-zákazník.

Podle informací serveru Coindesk RWE rozjela spolupráci se startupem Slock.it, který se zabývá prací s technologií blockchain, potažmo Ethereum, která navíc přináší možnosti tzv. „chytrých“ kontraktů. Hlavním cílem této kooperace je vytvořit systém, které by uživatelům elektromobilů v rámci dobíjení umožnil platit pouze za spotřebovanou energii, a ne za celkovou dobu strávenou u dobíjecí stanice, jako tomu bylo doposud.

Využití technologie Ethereum by mělo vést k vytvoření individuální dobíjecí jednotky, u  které by proběhlo nejen samotné „natankování“, ale rovněž i vypořádání platby. Ta by měla proběhnout pomocí „chytrého“ kontraktu, který by zahrnoval počáteční složení depozita za pronájem stanice a následně, jakmile bude elektromobil dobit, i vrácení zbytku peněz zákazníkovi. V rámci jedné transakce tak dojde k identifikaci klienta, dobití, platbě a evidenci věrnostních bodů, díky čemuž se značně ušetří náklady nejen ze strany zákazníků, ale rovněž i poskytovatele.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter