FinTech Daily: Co určí budoucnost odvětví?

Předpovědi budoucnosti odvětví FinTech. Je FinTech sektor přehřátý? Světově první decentralizovaná FinTech směnárna spuštěna. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Předpovědi budoucnosti odvětví FinTech

Jakým směrem se dále vydá odvětví FinTech? Dotazováno bylo 11 ředitelů globálních FinTech startupů. Zde jsou jejich předpovědi budoucího vývoje do roku 2020.

Podle mnoha ředitelů bude mít zcela zásadní vliv na celé odvětví technologie blockchain. Někteří dokonce srovnávají dopady, které může mít tato technologie na finanční svět, s dopady, jaké měl nástup internetu na mediální sféru.

Z dalších předpovědí vyplývá, že retailové bankovnictví, tak jak ho známe dnes jednou zcela vymizí. Nahrazeno bude aplikacemi mobilního bankovnictví, které více odpovídá potřebám současných generací. Také nabídka produktů bude více přizpůsobena každému jednotlivému zákazníkovi. Na základě analýzy dat, které mají banky shromážděné o svých klientech, bude moci lépe odhadnou potřeby klienta a nabídnout mu nejvhodnější službu.

Další trend, který ředitelé předpovídají, je rozvoj sdílení vedlejších bankovních funkcí. Stejně tak jako finanční instituce budou sdílet data a nástroje, dojde podle očekávání některých FinTech ředitelů také k rozvoji vzájemného sdílení na straně klientů. Lidé začnou na internetu například mnohem více sdílet informace o svém obchodování nebo i složení svého portfolia. To otevře nové příležitosti i pro finanční instituce.

Je FinTech sektor přehřátý?

Investice do FinTech sektoru od roku 2010 dosahují každý rok nových rekordních výšek. V loňském roce podle CB Insight investice dosáhly výše 14 miliard dolarů, což představuje 46% nárůst oproti roku předchozímu. Někomu může tento extrémně rostoucí trend připadat jako módní výstřelek – „do FinTech odvětví chce dnes investovat každý“.

Otázkou je, jak moc je současný trend udržitelný. Stejně tak jako v každém žhavém odvětví bude i ve FinTech pár extrémně úspěšných a mnoho startupů, o kterých nikdy neuslyšíme. Jak budou investice zvolňovat a odvětví postupně vychladne, přežijí jen ti nejsilnější. Může se zdát, že v tomto odvětví je jednodušší něco budovat, než tomu pak zajistit život i v době, kdy FinTech boom opadne.

Světově první decentralizovaná FinTech směnárna spuštěna

Dánská bitcoin směnárna CCEDK představila světově první decentralizovanou mnohojazyčnou fintech směnárnu OpenLedger. Ta umožní klientům směňovat bitcoiny na SmartCoiny, které jsou zafixované na fiat měny a je možné je okamžitě směnit za cash přes PayPal.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter