Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

FinTech Daily: Dark Web aneb chtějí lidé opravdu více anonymity?

Kolik lidí (ne)chce surfovat v anonymitě? Švýcarské banky spojují síly. Afghánistán pracuje na novém platebním systému.

Anonymita vs. kontrola. Co vlastně lidé chtějí?

Užívání internetu je součástí každodenního života. Faktem ale je, způsob, kterým po netu surfuje „běžný“ člověk, například prostřednictvím Google Chrome, představuje pouze zlomek jeho skutečné velikosti. Většina se totiž skrývá za tzv. hlubokým webem, rovněž nazývaným Dark Web.

Pro tuto část internetu je charakteristická naprostá anonymita. Na Dark Webu se tudíž nedostanete pomocí běžných prohlížečů, ale je potřeba mít speciální, díky kterým není možné vypátrat vaši lokaci ani historii. Jak se ale zdá, možnost anonymního surfování je považována za nežádoucí. Alespoň tak prezentuje výstup své studie agentura Ispos.

Šetření, které francouzská společnost provedla ve skupině o tisíci lidech z 24 světových zemí, ukázalo, že naprostá většina z nich by byla pro zrušení Dark Webu. Sedm z deseti dotázaných by tak učinilo, a to s přesvědčením, že hluboký web považují za lůno internetové kriminality, přičemž nejčastěji byl tento názor spojován s bitcoinem a s online tržištěm Silk Road. Zrušení by tak mělo dopomoci k řízenému monitoringu a následnému dopadení hackerů a dalších kriminálních živlů, kteří Dark Web využívají k nelegální činnosti.

Pokud se zaměříme na jednotlivé země, nejvíce hlasů pro eliminaci anonymního internetu pocházelo z Indonésie, Egypta, Indie a Mexika. Naopak proti byli nejvíce respondenti ze Švédska, Jižní Koreji a Keni. Smíšené výsledky pak přišly z Pákistánu, Austrálie, Spojených států, Francie, Německa, Turecka a Tuniska.

Celou situaci pak okomentoval Fen Soler Hampson, ředitel oddělení globální bezpečnosti v Centre for International Governance Innovation. Podle něj „veřejnost očividně chce, aby vlády měly patřičné nástroje k vymáhání práva. Pokud však obrátíte a zeptáte se, zda by měly mít rovněž právo na přístup k jejich osobním datům, začnou být lidé většinou odmítaví.“

Švýcarské banky pracují na společném platební systému

Velké švýcarské banky jako Credit Suisse, PostFinance, Raiffeisen, UBS a ZKB oznámily spolupráci s retailovými společnostmi Copp, Migros a Swisscom, aby tak společně vytvořily mobilní platební systém, který by dokázal konkurovat zvučným jménům, jako je Apple, Samsung či Google.

I přesto, že většina zmiňovaných bank má svůj vlastní mechanismus mobilních plateb, kooperace má vytvořit integrovaný a standardizovaný systém společný pro mnohem větší klientskou skupinu, než tomu bylo doposud. Dopomoci by k tomu rovněž měl i poskytovatel datových služeb a transakčních soustav společnost Six Group.

Bližší informace k celému projektu by měly být dle oficiálního vyjádření k dispozici na začátku května.

Afghánistán pracuje na novém národním systému plateb

Afghánská centrální banka rozjela spolupráci se společností BPC Banking Technologies. Jejich cílem je vytvoření nového národního systém plateb, který má fungovat prostřednictvím platformy SmartVisa, Ta v rámci svých funkcí zastřešuje nejen vypořádávání transakcí, ale rovněž i výdej karet a správu sítě bankomatů.

Klíčovou myšlenkou je reformovat stávající systém směrem k retailu, ve kterém by tak vznikl spolehlivý a rychlý mechanismus elektronických a mobilních plateb. Podle informací serveru Banking Technology se k projektu přihlásily už čtyři nejmenované banky. Kromě online plateb by plán měl vést i k rozšíření sítě bankomatů napříč celou zemí.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter