FinTech Daily: Digitální ekosystém – budoucnost bank?

Digitální ekosystém: budoucnost bank? Visa chystá čipové karty s biometrickými údaji. Žhavý londýnský startup přilákal veteránku ze Silicon Valley. Deutsche Bank redukuje počet pracovních míst o čtvrtinu. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Digitální ekosystém: budoucnost bank?

Pro velké banky, které v současné době čelí jak konkurenčním tak legislativním tlakům, existují v podstatě dvě možnosti – inovovat anebo se zaměřit na své silné stránky. Vzhledem k tomu, že úlohu inovací (už několik let a úspěšně) přebírají fintech statupy, bankám zůstávají jejich silná aktiva. Těmi je především rozsáhlá klientská báze a detailní informace, které o svých klientech mají.

Klíčem k úspěchu tak může být vytvoření jakéhosi digitálního ekosystému, ve kterém budou velcí i malí hráči sdílet data například přes API. Obsah a inovativní platformy poskytnou fintech společnosti a velké banky nabídnou své distribuční kanály a infrastrukturu.

V praxi by to pak mohlo vypadat tak, že finanční platforma pro zákazníky by byla podobná App storu. Klienti by si v ní vybírali, jaké služby a produkty je zajímají, a těm by umožnili přístup ke svým datům přes API.

Visa chystá čipové karty s biometrickými údaji

Visa spustí testování technologie, která do čipů platebních karet uloží biometrické údaje klientů. Následně je bude možné identifikovat na základě například otisků prstů či dlaně nebo přes rozpoznání duhovky nebo i hlasu.

První, kdo otestuje novou technologii ověření totožnosti otiskem prstů na svých bankomatech a kartách Visa, je jihoafrická Absa Bank.

Žhavý londýnský startup přilákal veteránku ze Silicon Valley

WorldRemit, londýnský fintech startup s hodnotou zhruba 500 milionů dolarů, přilákal Gabriellu Poczo – veteránku ze Silicon Valley se dvaceti třemi lety zkušeností. Pozco dříve pracovala u takových gigantů jako je Skype, T-mobile nebo SUN Microsystems. Nyní nastupuje na pozici technické ředitelky u společnosti WorldRemit, která se zabývá mezinárodními platbami a mobilními peněženkami jako alternativě k bankovním účtům.

Deutsche Bank redukuje své pracovní místa o čtvrtinu

Deutsche Bank má v úmyslu zrušit zhruba 23 tisíc míst. Propouštět se má především v technologických odděleních. Dojde tak ke snížení celkového počtu zaměstnanců na přibližně 75 tisíc. K redukci počtu zaměstnanců dochází poté, co kontrolu nad Deutsche Bank letos v červenci převzal nový ředitel John Cryan. Hlavním důvodem je snížení nákladů, ke kterému se Cryan zavázal. Kromě vyhazování Deutsche Bank také uzavírá téměř všechny své ruské operace.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Archiv:

FinTech Daily 15. 9. 2015: Startup Stripe chce vylepšit mobilní nákupy​

FinTech Daily 14. 9. 2015: O jednom z nejnadějnějších odvětví roku 2015

FinTech Daily 11. 9. 2015: Android Pay a iPhone jako nová příležitost​

FinTech Daily 10. 9. 2015: iPhone na splátky, o Apple Pay ani slovo

FinTech Daily 9. 9. 2015:  Proč banky, jak je známe dnes, jednou vymizí?​

FinTech Daily 8. 9. 2015: Spustí rozvoj bankovnictví v Číně revoluci?​

FinTech Daily 7. 9. 2015: 4 trendy FinTech startupů

FinTech Daily 4. 9. 2015: FinTech na zakázku klientovi je na cestě

FinTech Daily 3. 9. 2015: Crowdcube dosáhla milníku stovky milionů liber

FinTech Daily 2. 9. 2015: PayPal spouští PayPal.me pro platby mezi přáteli

FinTech Daily 1. 9. 2015: Pět hrozeb pro FinTech startupy

Newsletter