FinTech Daily: Fandí britské startupy Brexitu?

Chtějí britští startupisté pryč z Evropské unie? Jak se dá cestovat v Londýně zadarmo? A z koho má strach Apple Pay?

Startupy a Brexit

Zůstat či, nezůstat, to je, oč britským startupům kráčí. Letos v červnu, konkrétně dvacátého třetího, budou Britové rozhodovat o (ne)setrvání své země v Evropské unii. S tím, jak se debata o tzv. Brexitu čím dál tím víc vyostřuje, se ke slovu dostaly i britské startupy. Na to, jak se k členství v EU staví nově vznikající firmy, se zaměřilo uskupení Coalition for Digital Economy (Coadec). To spolupracuje jak s podnikateli, tak s nositeli hospodářské politiky, aby dohromady vytvořili co nepříznivější prostředí pro začínající firmy. Výsledek šetření? Startupisté si přejí v Unii zůstat.

První otázka, na kterou respondenti odpovídali, zněla: „Má opětovné vyjednávání britské vlády s Evropskou unií vliv na Váš názor o tom, zda má Británie v EU zůstat, či nikoliv?“ Naprostá většina reakcí (71 %) byla pro „Ne“, zbytek (29 %) byl pro „Ano“. Poté následovala klíčová otázka. „Měla by Británie zůstat součástí EU?“  V tomto případě 81 % hlasovalo pro setrvání, 19 % pro odchod.

Mezi hlavní argumenty pro zachování členství patří především volný přístup do jednotného trhu s harmonizovanými regulacemi, do čehož pak spadá svobodný pohyb pracovní síly, a tedy i snadný přístup k talentované pracovní síle. Stejně tak zazněly argumenty o zachování stability a vyšší úrovni zabezpečení. Naopak odpůrci „vytasili zbraně“ typu zachování suverenity a nadměrnou regulaci napříč celým evropským systémem.

Pravdou je, že průzkum společnosti Coadec nebyl proveden na zcela reprezentativním počtu respondentů. Celkově bylo dotazováno 175 subjektů, z toho 126 zakladatelů startupů, 26 zaměstnanců, 19 investorů a 4 další osoby).

Na druhou stranu, Guy Levin, šéf společnosti provádějící šetření, tvrdí, že, i přes nevelká čísla, výsledek jasně svědčí o náladě britské startupové scény. Citoval přitom reporty dalších studií, jejichž výstup dopadl stejně. Jmenovat je možné Tech London Advocates, která ukázala 87 % hlasujících pro setrvání v EU, a techUK s 71 % hlasů pro členství, ovšem pouze v reformované Unii.

Jak v příštích dnech cestovat po Londýně zadarmo?

A ve Velké Británii ještě zůstaneme, ovšem zaměříme se na méně poltické téma. Během příštích pondělí bude možné po Londýně cestovat zadarmo. Potřeba k tomu bude produkt s emblémem nakousnutého jablka a britský účet.

Akce se koná v rámci propagace firmy MasterCard a Apple a začíná již dnešním dnem, končit by poté měla 14. března. Během těchto dnů obdrží každý člověk využívající službu Apple Pay vratku z jízdného z vlaků, metra, autobusů a dalších prostředků až do výše 28,1 liber.

Jak daleko se dostanete? Záleží na oblasti, kterou cestujete. Londýn totiž zavedl strukturu tranzitních tarifů, ze kterých profitují ti, co nejvíce cestují. Pokud jste dospělý a pohybujete se v centru města (Zóna 1 a 2), zaplatíte za jednotlivou jízdu 6,5 libry. Ve výsledku tedy „lítačka“ zadarmo bude stačit pouze na čtyři jízdy.

Nevýhodou je fakt, že k akci mají přístup pouze britské účty. Pokud tedy jedním nedisponujete, zaplatíte běžnou taxu jako obvykle.

V Británii zaplatíte i Androidem

Jízdou zadarmo dění na ostrovní zemi nekončí. Závěrem příštího měsíce bude mít v Británii debut nový mobilní platební systém Android. Ten se tak stane jedním z největších konkurentů již zmiňovaného Apple Pay, jelikož více jak polovina britských chytrých telefonů využívá právě tento operační systém.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter