FinTech Daily: FinTech inovace před FinTech revolucí

Top fintech inovace z „doby před fintech revolucí“. Desetina všech plateb kartou je už bezkontaktní. Se Samsung Pay lze nyní platit i online. To je dnešní dávka novinek ze světa FinTech. 

Top fintech inovace z „doby před fintech revolucí“

Ne, fintech nebyl objeven mladými lidmi v posledním desetiletí. První fintech výstřelky tu byly již dávno předtím. Rozdílem mezi současnou rapidní inovační vlnou a staršími inovacemi je především v jejich původu. S drtivou většinou novinek a inovací, které se dnes představují, přicházejí společnosti pocházející „zvenku“ existujícího finančního sektoru, takzvaní disruptoři – narušitelé. Dříve to byly právě naopak banky a ostatní hráči „uvnitř“ bankovního systému. Jaké tedy jsou ony top fintech inovace, které přišli dávno před současnou fintech revolucí?

  1. Bankomaty. Existovali ještě dříve než internet.
  2. Kreditní karty.
  3. Online brokeři. Umožňují obchodovat na burzách třeba i v pyžamu.
  4. Sekuritizace. Přeměna klasických úvěrových smluv na cenné papíry (dluhopisy nebo akcie).
  5. Mikrofinancování. Zlomová inovace pro na chudé lidi a rozvíjející se oblasti.  

Desetina všech plateb kartou je už bezkontaktní

Desetiprocentní milník byl pokořen. Podle nejnovější studie The UK Cards Association je nyní 10 % plateb kartou je provedeno bezkontaktně. V loňském roce přitom podíl bezkontaktních plateb dosáhl jen na hodnotu 3,7 %.

Studie dále vyčíslila, že jen v Británii je nyní 120,5 milionů bezkontaktních platebních karet. Průměrná bezkontaktní platba dosahuje výše zhruba 270 korun.

Se Samsung Pay lze nyní platit i online

Mobilní platební systém Samsungu bude nově od letošního roku podporovat i nákupy online – prozatím ve Spojených státech. Pro zákazníky to znamená, že budou moci nyní na svém telefonu nakupovat v internetových obchodech a platit za zboží pouhým přiložením prstu. Samsung také plánuje rozšířit Samsung Pay i do levnějších verzí svých telefonů.

Přesnou podobu online platební podpory ale zatím Samsung nezveřejnil. Není tedy ještě jasné, jestli se bude jednat jen o propojení Samsung Pay s vybranými mobilními aplkacemi obchodů anebo jestli bude možné Samsung Pay použít k placení kdekoliv – i pokud bude uživatel nakupovat z mobilního webového prohlížeče.

 

Newsletter