FinTech Daily: Fintechu se nejvíce bojí americké banky

Soutěž Future of Finance zná sví vítěze. Hrozba tradičním bankám. Wirecard a Alipay podepsali dohodu. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Soutěž Future of Finance zná své vítěze

Soutěž UBS Future of Finance Challenge vybrala z 600 účastníků z 52 zemí světa tři vítěze. Mezinárodní finále se konalo v Curichu ve Švýcarsku.

Finále bylo završením čtyřměsíční mezinárodní soutěže. Cílem bylo identifikovat inovativní, ale také potenciálně rušivé technologické nápady a další projekty vztahující se k transformaci bankovního sektoru. Intenzivní dvoudenní proces výběrů vítězů, který v jednom dni obsahoval koučování a mentoring odborníků a jiných partnerů UBS. Druhý den finalisté představovali jejich prezentace. Porota byla sestavena z členů UBS, výkonné rady a zástupců FinTech průmyslu.

Na prvním místě s odměnou 50,000 dolarů se umístil Aesthetic Integration a jejich projekt eliminace rizika algoritmů na finančních trzích. Na druhém start-up Capital Preferences (20,000 dolarů) a na třetím místě WealthForge (10,000 dolarů).

Fintech startupů se nejvíce bojí banky v Americe

V průměru 55 % manažerů bank vnímá nebankovní instituce a další netradiční hráče jako hrozbu tradičním bankám. Procenta se se velmi liší. Například ve Spojených Státech je vnímá jako hrozbu téměř 80 % manažerů, naopak nejméně a to těsně přes 40 % jich je v asijsko-pacifické oblasti. Evropští manažeři se nejvíce blíží manažerům z rozvojových trhů – fintech jako opravdovou hrozbu tradičním bankám vnímá zhruba polovina z nich. 

Wirecard a Alipay podepsali dohodu 

S 400 miliony aktivními uživateli je Alipay největším poskytovatelem řešení internetových plateb v Číně. Má více něž 50% tržního podílu v mobilních platbách a 80% v platbách mobilních. Jejich peněženka je využívána pro platby v online obchodech.    

Wirecard je poskytovatel služeb pro obchodníky, které nabízejí POS (point-of-sale) infrastrukturu, nebo zpracování plateb.Nyní mohou čínští uživatelé platit smartphony s Alipay aplikací u prodejců i v Evropě. 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter