Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

FinTech Daily: Goldman Sachs pracuje na vlastním „bitcoinu“

Goldman Sachs chce vytvořit svojí verzi bitcoinu. Obchodování evropských akcií nyní zadarmo – díky štíhlé fintech společnosti. Barclays zapojuje klienty do vývoje aplikace mobilního bankovnictví.  To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Goldman Sachs chce vytvořit svojí verzi bitcoinu

Podle nejnovějšího výpisu patentů vyvíjí Goldman Sachs svou vlastní kryptoměnu pro vypořádací systém obchodování akcií, dluhopisů a dalších aktiv.

Bankovně investiční gigant se sídlem v New Yorku podal v loňském roce žádost o patent na novou virtuální měnu s názvem SETLCoin, která má zajistit jednodušší a rychlejší obchodování obligací. Na veřejnost se však tato informace dostala až nedávno z důvodu nutné prodlevy mezi podáním žádosti a uveřejněním.

Přestože trading platformy vetšiny finančních institucí fungují dnes na nejnovějších technologiích, stále se ještě může stát, že reálný převod – vypořádání – akcií nebo peněz trvá i několik dní. Společnost Goldman Sachs nyní říká, že nový patent zajistí téměř „okamžitou exekuci a vypořádání“.

Obchodování evropských akcií nyní zadarmo – díky štíhlé fintech společnosti

Londýnský akciový online broker iDealing spouští bezpoplatkové obchodování všech akcií kotovaných na Euronext burzách v Belgii, Francii a Nizozemí.

Jedná se o prvního brokera v Evropě, který nabízí takové služby zdarma. Společnost zaměstnává pouze 17 zaměstnanců a vyvinula software, který automatizuje exekuce – vše jen za účelem úspory nákladů.

Malí a střední brokeři jsou tradičně ve vypořádávání a držení akcií závislí na službách třetích stran. To s sebou ale pochopitelně nese náklady. iDealing si zařizuje vše sám, takzvaně „in house“, a to mu umožňuje nabízet klientům obchodování zdarma.

Barclays zapojuje klienty do vývoje aplikace mobilního bankovnictví

Britská mezinárodní bankovní společnost Barclays  pozvala své zákazníky a vývojáře, aby jí pomohly vyvinout novou aplikaci mobilního bankovnictví. Nabídla jim aplikaci Barclays Launchpad, ve které můžou získat dřívější přístup k novým funkcím.

Klienti využívající nové služby přes tuto aplikaci budou moci poskytnout zpětnou vazbu a vyjádřit se k nové podobě mobilního bankovnictví. Barclays tím chce přivést zákazníky k srdci vývoje nových služeb a umožnit jim „vytvarovat“ si novou aplikaci přesně podle svých požadavků a potřeb.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter