FinTech Daily: Holandsko se dočkalo!

Holandsko se dočkalo! Šest nových trhů pro Number26. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Holandsko se dočkalo!

Nově i uživatelé využívající Android se mohou přidat ke skupině lidí, kteří si mohou vyzkoušet mobilní platby. Holandská banka ING, spolu s aplikací HCE zatím nabídne službu na tříměsíční testovací provoz. Během těchto tří měsíců budou moci aplikaci využívat zákazníci více než 100 000 prodejen po celé zemi.

Během prvního půl roku bude aplikace bezplatná s tím, že banka předpokládá platbu 0,50 Eura za každý měsíc.

Šest nových trhů pro Number26

Digitální banka Number26, poskytující první smartphone-bankovní účet spojený s kartou MasterCard, využitelný na celém světě bez poplatků expanduje na nové trhy Francie, Řecka, Irska, Itálie, Slovenska a Španělska. Jde o první expanzi mimo území Rakouska a Německa. Společnost založená v roce 2013 již má 80 000 zákazníků.

Co je na Number26 tak zajímavého? Jejich zákazníci si svůj účet mohou otevřít za osm minut, s využití videochatu jako náhrady části procesu, bez nutnosti zajít na pobočku banky.

Aplikace je dostupná pro operační systémy Android a iOS.

Přehled FinTech patentů

Zajímavou studii mapující vlastnictví patentů ve světě fintech přináší společnost Relucta, která nabízí platformu pro analýzu velkých data setů. Relucta se probrala mnoha patentovými dokumenty a přišla s následujícími zjištěními.

Nejvíce aktivním trhem pro FinTech, podle počtu patentů, jsou Spojené státy, ve kterých je registrováno 45 410 patentů. Na druhém místě jě Japonsko se 16 978 a třetí Korea s celkovým počtem 9 902 fintech patentů. 

Nejvíce patentů je registrováno v oblasti plateb (více než 50 000). Dále jsou mezi prvními pěti oblastmi ještě patenty z obasti kapitálových trhů, pojištění, půjček a asset managementu. 

Pokud se podíváme na jednotlivé společnosti, na prvním místě je společnost Visa, která drží 1 342 patentů, následovaná Bank of America s 1052 patenty a HITACHI s 1 048 patenty. Více jak 500 patentů vlastní ještě Shinhan Bank, Bizmodeline, MasterCard, ebay, IBM, OKI, Sony, Fujistu, Diebold a JPMorgan Chase. 

Mezi takzvanými jednorožci, neboli startupy s valuací přesahující 1 miliardu dolarů, vede společnost Square se 143 patenty. Na druhém místě je Mozido s 58 a poté Powa s 17 patenty. 

Zajímavé ale je, že top 200 největších držitelů patentů vlastní jen 39 procent z celkového počtu fintech patentů. To jasně idnikuje, že fintech patenty jsou roztříštěné mezi ohromné množství držitelů. 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter