Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

FinTech Daily: Jak nastartovat růst? Řešení je bezkontaktní

Bezkontaktní platby zvyšují růst HDP a vytváří nová pracovní místa. Koalice Mizuho Bank– Fujitsu registruje úspěchy s apliakcí blockchainu. Objem venture capital financování FinTech společností rapidně roste.

Bezkontaktní platby jako steroid trhu práce a HDP

Jak podpořit růst HDP? „Pomůže fiskální a monetární politika,“ zaznělo by jako nejpravděpodobnější odpověď. Řešení je ovšem možné hledat i jinde, a to v oblasti finančních technologií. Poslední studie společnosti Moody‘s Analytics, která vznikla na popud firmy Visa, ukázala, že za posledních pět let přispělo využívání bezkontaktních plateb k tvorbě nových pracovních míst, a tedy i samotného HDP.

Výsledek studie ukázal, že elektronické platby v letech 2011 až 2015 navýšily globální HDP o 296 miliard dolarů a pomohly ročně v průměru vytvořit zhruba 2,6 milionů nových pracovních míst. Spotřeba domácností pak díky bezkontaktním transakcím vzrostla v průměru 0,18 % za rok, přičemž největší nárůst byl pozorován v oblasti rozvojových zemí, především v Číně a Indii.

Moody‘s v rámci šetření vycházela z dat sebraných napříč 70 světovými státy. Ukázalo se, že jednoprocentní nárůst v užívání bezkontaktního platebního styku dokáže ročně v průměru navýšit spotřebu zboží a služeb o zhruba 104 miliardy dolarů. Pokud by všechny ostatní faktory zůstaly beze změny, ročně by to mohlo znamenat nárůst HDP o přibližně 0,04 %.

Bezkontaktní platby prý rovněž silně přispívají do rozpočtu vlády, jelikož díky nim jsou daňové úniky mnohem nižší. Rovněž dochází ke smršťování šedé ekonomiky, což příznivě ovlivňuje stabilitu a otevřenost podnikatelského sektoru.

Mizuho Bank hlásí: Blockchain úspěšně otestován

Japonská banka Mizuho ve spolupráci s IT společností Fujitsu prý úspěšně dokončili tříměsíční testovací období systému fungujícího na bázi technologie blockchain.

Nová platforma významně zkrátila dobu vypořádání přeshraničních obchodů s cennými papíry. Uskutečnění transakce běžně trvá tři dny, nová technologie umožňuje vypořádání v podstatě během jednoho dne. Díky tomu je eliminováno riziko možného krachu druhé strany, kvůli kterému by obchod nakonec nebyl uskutečněn. Zároveň se prý zlepšilo i zabezpečení, v rámci kterého je teď možná manipulace s jakýmikoliv daty téměř nemožná.

Po úspěšném testu prý obě společnosti budou i nadále pracovat na zavedení blockchainu do „ostrého“ chodu vlastní instituce.

FinTech rok 2015 aneb kolik čítaly VC investice

Rok 2015 byl dobou, kdy se finanční technologie staly součástí mainstreamu, tvrdí studie společnosti KPMG a CB Insights. V rámci tohoto trendu se podařilo FinTech společnostem získat financování formou venture capital o hodnotě 13,8 miliardy dolarů. Příliv peněz do oblasti finančních technologií tak oproti roku 2014 vzrostl o 6,7 miliardy.

Nejvíce aktivní v aplikaci nových technologií byl segment financí a telekomunikací. V rámci prvního se pak nejvíce angažovala společnost Citigroup, které byla následována investiční bankou Goldman Sachs. Z hlediska geografie je nejintenzivnější boom pozorován v USA a Asii. V pořadí další je Severní Amerika, za kterou, i přes londýnské „nadšení“, zaostává Evropa.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter