Fintech Daily: Jaká je aktuální kapitalizace digitálních měn?

Tržní hodnota bitcoinu prolomila šest miliard dolarů. FinTech láká kapitál, rok 2016 zatím úspěšný.

Jaká je aktuální kapitalizace digitálních měn?

Kapitalizace digitálních měn je na vzestupu. Z historického hlediska byl jedním z nejzvučnějších momentů 30. březen 2013, kdy hodnota bitcoinových aktiv přesáhla miliardu dolarů, zatímco nebitcoinová aktiva „fungující“ na bázi technologie blockchain v ten samý měsíc čítala „pouhých“ 92 milionů dolarů.

Jak se situace změnila o necelé tři roky později? Původní čísla se dnes zdají být až směšná. Podle serveru Venture Beat dosáhla celková tržní kapitalizace bitcoinových aktiv v březnu 2016 hodnoty 6,318 miliardy dolarů, což v porovnání s rokem 2013 představuje nárůst o 300 %. V případě nebitcoinových aktiv byl boom ještě razantnější. Aktuálně se pohybujeme na 1,602 miliardách dolarů. Míra růstu oproti číslům před třemi roky tak dosáhla astronomických 1600 %.

V případě bitcoinu však stále nejde o rekord. Ten byl pozorován v prosinci roku 2013, kdy tržní kapitalizace měny dosáhla více jak 13 miliard dolarů (viz graf č.1). U nebitcoinových aktiv obchodovaných v rámci technologie blockchain už o rekord jde (viz graf č.2).

Z historického hlediska drží rekord bitcoin se svými 13 miliardami dolarů, na druhém místě je pak Ether s více jak miliardou dolarů. Třetí příčka pak patří Litecoinu s 934 miliony (viz tabulka). Pokud bychom upravili pořadí dle aktuální hodnoty kapitalizace, první dvě místa jsou beze změny, zatímco třetí obsadil Ripple (viz tabulka 2).

Zaměříme-li se na pět nejobchodovanějších nebitcoinových měn, je patrné, že na nejvyšších číslech je především Ether, poté následuje Ripple a Litecoin (viz graf č.3).

Jaký je rok 2016 v oblasti FinTech?

Společnosti pracující s nejnovějšími finančními technologie se čím dál tím více dostávají do středu zájmu kapitálu. Potvrzují to i čísla společnosti Financial Technology Partners. Podle jejího šetření v lednu připlulo do FinTech sektoru více jak 7 miliard dolarů, přičemž v lednu pak dalších 1,5 miliardy. O trochu horší už byla situace v březnu. Minulý měsíc bylo reportováno „pouze“ 109 finančních dealů, které vyústily v investice o velikosti téměř 900 milionů dolarů.

Z hlediska jednotlivých oblastí (viz graf č.4) je největší zájem o úvěrové a bankovní společnosti (26 %). Na druhém místě se pak umístily firmy zabývající se obchodování s cennými papíry a správou aktiv (23 %). Třetí příčka pak patří e-commerce a platebnímu styku (16 %).

Z jednotlivých společností je jasným vítězem investiční firma Betterment. Do její „kapsy“ v březnu připlulo dodatečných 100 milionů dolarů. Na druhém místě se pak umístila společnost Gusto se svými 67 miliony dolarů a po ní Connecture s 52 miliony (viz graf č.5).

Ze samotných investorů je pak možné zmínit firmu 500 Startups, Index Ventures, Silicon Valley Bank, Citigrioup či Goldman Sachs.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter