FinTech Daily: Mike Tyson má vlastní Bitcoin peněženku

Kolik stojí zákazník pro fintech startup?​ Mike Tyson spouští svou vlastní Bitcoin peněženku. Co plánuje Apple s platbami v iOS? To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Kolik stojí zákazník pro fintech startup?

Do finančního sektoru vstupuje stále více startupů s cílem „ukrást“ tisíce a miliony klientů tradičním hráčům. Všichni říkají „s naší revoluční fintech technologií budeme mít do roka 10 tisíc zákazníků“ – není to ale tak jednoduché. Sehnat nového zákazníka je totiž extrémně drahé.

Existují sice startupy, které dokázali stáhnout náklady na akvizici jednoho klienta na zhruba 30 dolarů, ale v průměru se minimální náklady pohybují kolem 50 – 100 dolarů. Výjimkou nejsou ovšem ani společnosti, které utratili více než 500 dolarů za získání jednoho klienta. Například i společnost Lending Club – světově největší peer-to-peer platforma zprostředkující půjčky – musí vynaložit kolem 200 dolarů, aby získala každého nového klienta.

Pokud tedy chce mít společnost do jednoho roku 10 tisíc klientů, musí si připravit zhruba 0,5 – 5 milionů dolarů (cca 12 – 120 milionů korun), které investuje do jejich akvizice.

Mike Tyson spouští svou vlastní Bitcoin peněženku

Bývalý světoznámý boxer Mike Tyson rozjíždí společně se společnosti Bitcoin Direct vlastní Bitcoin peněženku. Se stejnou společností již v minulosti spolupracoval na vytvoření vlastního Bitcoin bankomatu.

Uživatelé s novou peněženkou budou moci nakupovat, prodávat a držet Bitcoiny a také z peněženky vybírat z jakéhokoliv Bitcoinomatu, včetně Tysonovo vlastního. Mobilní aplikace Bitcoin peněženky je zatím k dispozici pro operační systém iOS, ale společnost chystá brzy přidat i aplikaci pro Android.

Aplikace je laděna do černé barvy a na jejím pozadí je vyobrazené Tysonovo legendární tetování z obličeje. Tyson chce využít své popularity, zaujmout fanoušky a přivést je k širšímu využívání digitálních měn.

Co plánuje Apple s platbami v iOS?

Apple má možná v plánu přidat do svých telefonů mnohem více funkcí než jsme čekali. Online server Quartz totiž odhalil, že Apple nově vlastní patent, který by umožnil majitelům iPhonů si posílat peníze navzájem přes textovky, telefonicky nebo emailem.

Již v listopadu přitom Wall Street Journal informoval, že Apple vyjednává s bankami ohledně vývoje mobilního systému plateb mezi jednotlivými lidmi navzájem; podobnému tomu jaký nabízí PayPay (Venmo) nebo Square.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter