FinTech Daily: Novozélandský fintech – koho sledovat?

Bankomaty jako interaktivní video přístroje. BackBerry přináší mobilní platby do Afriky​​. Novozélandský fintech – které společnosti sledovat?​​ To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Bankomaty jako interaktivní video přístroje

S tím jak stále větší procento uživatelů využívá online a mobilní bankovnictví se mění role bankomatů. Uživatelé chtějí v dnešní době interagovat s bankou přes všechny možné zařízení a kanály – a ideálně chtějí mít na všech z nich přístup k tomu samému. Chtějí takzvaný konzistentní zákaznický prožitek.

Bankomaty budoucnosti musí nabízet stejné služby, jaké najdou klienti například v aplikaci online bankovnictví. To znamená možnost převádět peníze, nabíjet si různé předplacené karty, platit za své faktury… Bankomaty musí současně agregovat veškeré dostupné informace o klientovi, které banka má, aby byli schopné nabízet personalizované marketingové nabídky. Tím se zákaznický prožitek ještě zvýší a bankám to může přinést další výnosy. Nicméně propojení všech aplikací s bankomaty musí být dotažené k dokonalosti. Například pokud klient již jednou odmítne nějakou produktovou nabídku na svém telefonu, neměla by se mu zobrazit znovu na bankomatu.

Mohlo by se tak zdát, že by vlastně veškeré bankovní služby mohli klienti ovládat jen přes bankomaty a další zařízení. No se ale nejspíše nestane – vždy budou chvíle a služby, u kterých budou klienti vyžadovat možnost mluvit s živým bankéřem. Jak ale naplnit i tuhle potřebu a dělat ji efektivněji? Bankomaty by v budoucnu mohli mít kameru a nabízet možnost živého spojení s reprezentantem banky, který bude sedět klidně v jiném městě. Takové řešení by bankám ušetřilo náklady na zaměstnance.  

BlackBerry přináší mobilní platby do Afriky

Společnost BlackBerry v pondělí představila plán, jak umožní lidem v Africe (nejprve v Nigérii) zasílat peníze tak jednoduše, jako zasílají například fotografie nebo soubory. Tento plán je součástí širšího záměru BlackBerry – být přítomný na trhu mobilních plateb a to především v rozvojových částech světa.

BlackBerry předpokládá, že v Nigerii a jižní Africe získá přes půl milionu nových uživatelů, kteří si nainstalují jejich BBM aplikaci, během měsíce. Dále předpokládá zhruba 10 milionů návštěv jejího BBM Shopu.Společnost v současné době již nabízí mobilní platby například v Indonésii. Přestože v dané oblasti působí ještě mnoho dalších aplikací nabízejících stejné služby, BlackBerry si tam stále drží velice početnou (odhaduje se zhruba 250 milionů) skupinu loajálních

Novozélandský fintech – které společnosti sledovat?

Nový Zéland je známý díky ragbyovému týmu a hobitům – to ale není všechno, co může nabídnout. Je také semeništěm inovativních technologických společností.  Na Novém Zélandu je ideální prostředí pro vývoj a testování nových elektronických zařízení a inovativních technologií. Proč? Lidé jsou tam technicky znalí, relativně afluentní a anglicky mluvící.

Semble – mobilní platby

Společnost vznikla letos v březnu jako partnerství 2 novozélandských bank, 3 největších místních operátorů a poskytovatele elektronických plateb. Platforma využívá technologii MasterCard wallet a Gemalto Trusted Service Hub k ochraně plateb. Strategii akvizice klientů Semble okopíroval od britského partnerství Oyster Card/MasterCard. Semble spolupracuje s místním zřizovatelem hromadné dopravy a věří, že jakmile si klienti zvyknou platit touto aplikací za jízdné, jejich chování se následně promítne i do ostatních každodenních plateb, kde ji budou chtít také využívat.

Harmoney – P2P půjčky

Jedničkou novozélandského peer-to-peer půjček je společnost Harmoney, které již zprostředkovala půjčky v hodnotě převyšující 100 milionů novozélandských dolarů.

BraveNewCoin – blockchain a data research

„Ve znalostech je síla“ – to je moto společnosti BraveNewCoin, která klientům nabízí veškeré informace o digitálních aktivech. Společnost se také například dostala mezi finalisty soutěže World Cup Tech Challenge 2015 v Sillicon Valley.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter