Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

FinTech Daily o nezastavitelné technologii bitcoinu

Technologie blochainu spojená s digitální měnou bitcoin je v kurzu už nějakou dobu. Potvrzují to zprávy z celého světa, které hovoří o tom, jak neznámější banky investují horentní sumy do implementace tohoto systému.

Jako poslední se k tomuto kroku rozhodla japonská burza Japan Exchange Group (JPX) společně s japonskou pobočkou společnosti IBM. Oba subjekty se v rámci zavedení nové technologie dohodly na spolupráci zahrnující v první fázi především testy, které mají poukázat na možné limity služby. Ve spojitosti s tím bude zapojena i společnosti Hyperledger Project, která se na zavádění blockchainu napříč různými sektory ekonomiky specializuje.

Pozadu nezůstává ani Estonsko, které ve spolupráci s americkou burzou Nasdaq hodlá vytvořit speciální hlasovací systém, který bude fungovat právě na bázi blockhainu. Vize je taková, že bude vytvořena speciální online platforma „e-Residency“, která bude umožňovat akcionářům společností zaknihovaných na jediné estonské regulované burze Tallin Stock Exchange hlasovat během valné hromady.

Výhodou tohoto systému by měla být jeho rychlost, zabezpečení a především možnost snadného „nalinkování“ v podstatě odkudkoliv s použitím příslušných identifikačních dat.

Nasdaq je v tomto směru lehce napřed. Na konci roku 2015 burza oznámila úspěšnou implementaci platformy Nasdaq Linq. Jedná se o systém, který na základě blockchainu umožňuje úpis, emisi, obchod a následný převod akcií evidovaných na Nasdaq Private Market aniž by bylo potřeba, aby cenný papír prošel přes zprostředkovatele (např. clearing house). Zavedení tohoto systému proběhlo s pomocí společnosti Chain.com a šlo o vůbec první věc tohoto typu na celém světě.

Výčet nakonec uzavírá kanadská Royal Bank of Canada, která se v rámci vztahu s klienty rozhodla zainvestovat do implementace blockchainu, aby tak vytvořila speciální věrnostní program. Hlavním důvodem tohoto korku je fakt, že přímý vztah se zákazníkem banky se postupně vytrácí s tím, jak je čím dál tím více služeb poskytováno a následně i využíváno výhradně přes PC či mobilní telefon.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter