Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

FinTech Daily o záchraně dvou miliard lidí

Jak popsat portfolio běžného Čecha? Naprostá většina se drží tradiční, v dnešní době již dosti zkostnatělé, struktury, která zahrnuje běžný bankovní účet s možností přečerpání, ti „šťastnější“ případně disponují stavebním spořením či termínovaným vkladem. Žádná sláva, řeknete se, na druhou stranu existují lidé, kteří nemají ani to. A právě pro ně přicházejí se záchranným člunem FinTech společnosti.

První záchranná vlna již proběhla v roce 2015, kdy se oblast využití nejnovějších finančních technologií dostala nejen k těm nejbohatším, ale především k těm „obyčejným“. Ve světe totiž existují dva normály. Prvním z nich je situace, kdy vlastníte 3 kreditní karty plus další výdobytky finančního světa, druhým pak stav, kdy nevlastníte naprosto nic.

Dle informací Světové banky existují zhruba dvě miliardy lidí (dospělých a pracujících), kteří nevyužívají „běžné“ finanční služby. A co je ještě horší, 73 % chudých lidí se nemůže stát klientem banky, protože na to nemají nebo nesplňují nastavené požadavky. Tato situace se však netýká pouze jednotlivců. Existují regiony, které jsou, jakkoliv to zní paradoxně, vyloučeny z finančního světa. Zhruba 200 milionů nejmenších, malých a středních podniků, a to i v rámci vyspělého světa, tak zůstává bez jakéhokoliv finančního zajištění.

Proč je situace taková, jaká je? Často se tak děje proto, že tradiční banky nejsou ochotny „obsloužit“ ty nejchudší. Faktor vyloučení ale hraje roli i na druhé straně. Mnozí lidé se k bankám nehrnou, jelikož jsou natolik chudí, že by je bankovní služby nijak neobohatily, nýbrž by z nich udělaly ještě chudší.

Tento fakt nahrává FinTech společnostem. Ty jsou totiž díky své jednoduchosti a nízkonákladovosti schopny dostat se i do těch nejzapadlejších koutů, stejně tak i obsloužit ty, se kterými by v „tradiční“ bance vymetli podlahu. Příklad budiž britská firma Monese, která umožňuje lidem bez nutnosti určité státní příslušnosti otevřít si britský účet, a to během pár minut prostřednictvím mobilního telefonu. Potřeba je pouze foto dvou dokladů a během tří minut máte vlastní účet, ke kterému obdržíte i debetní kartu. Dle slov Norrise Koppela, který společnost založil, jsou transakce přes Monese zhruba desetkrát levnější než tomu je u běžných banky.

Trochu z jiného soudku je nově vzniklá spolupráce mezi společností Stellar, která provozuje platební síť na bázi technologie blockchainu, a firmy Oradian, zabezpečující cloudové financování v rozvojových zemích. Cíle této kooperace je vytvoření platební sítě zaměřené na přesun financí v rámci Nigérie, kde je nejběžnější forma správy financí přes mobilní telefon. Nová služba by měla sloužit hlavně pro odlehlejší zemědělsky orientovaná místa.

Obdobného scénáře jsme svědky i v Indii. Nedostatek přístupových míst nutí Indy čím dál tím více využívat své smartphony ke kompletní správě peněz. Potvrzuje to i Brett King, CEO newyorského bankovního startupu Moven, který během Nasscom Indian Leadership Forum řekl, že během několika let nebude k otevření bankovního účtu potřeba žádná lidská interakce.

„Svět strojů a nových technologií časem ovládne svět financí. Budou to přístroje, kdo bude provádět platby, spravovat půjčky a provádět reálná obchodní rozhodnutí. Díky tomu bude například možné si založit bankovní účet, aniž byste museli jednat s jakýmkoliv dalším člověkem,“ přepisuje Kingova slova indická odnož magazínu Forbes. „Během příštích deseti let se velikost „bankovní“ populace mnohonásobně navýší, a to bez potřeby jakékoliv návštěvy kamenné pobočky,“ dodal.

Toto je pouze výčet pár příkladů, které přispívají nejen k expanzi finančního světa, ale rovněž k jeho celkovému zefektivnění. Pokud se trend finančních technologií udrží, příští rok již nebude potřeba „zachraňovat“ dvě miliardy lidí, číslo bude o poznání mnohem nižší. FinTech má tak jasně nakročeno k tomu, aby, doslova a do písmene, udělal ze světa lepší místo.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter