FinTech Daily: PayPal Credit přichází s bezúročnými plány

PayPal Credit přichází do Velké Británie s bezúročných plány a Evropská komise plánuje ještě více omezit praní špinavých peněz. O tom se dočtete v dnešním FinTech Daily.

PayPal Credit přichází do Velké Británie s bezúročných plány

PayPal chce být způsobem, prostřednictvím kterého každý přirozeně platí při nákupu zboží a služeb on-line. Místo toho, abyste sahali po své debetní nebo kreditní kartě, společnost chce, abyste přirozeně klikli na tlačítko PayPal, když se dostanete do pokladny. Za tímto účelem chce Brity motivovat i službou s názvem PayPal Credit, která jim umožní provádět nákupy, i když nemají zrovna finanční prostředky na svém bankovním účtu. Britové budou sice muset za tuto on-line výsadu platit, ale pokud to stihnou při nákupu nad 150 liber do čtyř měsíců, pak nezaplatí na úrocích vůbec nic.

To znamená, že PayPal nebude účtovat žádnou přirážku, pokud lidé stihnout splatit úvěr, který si vzali, do čtyř měsíců. Po uplynutí této doby se však bude úvěr úročit běžnou roční úrokovou sazbou ve výši 17,9 procenta. PayPal zakládá toto číslo na předpokládaném úvěrovém limitu 1 200 liber, jenž se může lišit v závislosti na konkrétním případu. Kromě toho čtyřměsíční bezúročné období není jednorázovým lákadlem, takže lidé budou mít nárok na toto bezúročné období pokaždé, když si objednají něco v hodnotě vyšší než 150 liber. Podmínkou samozřejmě je, že obchodník musí nabízet možnou platit prostřednictvím PayPal.

Kromě toho se PayPal spojil s následujícími maloobchodníky, aby mohl nabídnout alternativní bezúročná období:

  • Blacks
  • Chain Reaction Cycles
  • Dyson
  • Millets
  • Samsung
  • Simply Games
  • Ultimate Outdoors.

Například Dyson nabídne v případě objednávek nad 199 liber úrok 14,9 procenta na období 6, 12 nebo 24 měsíců. Chain Reaction Cycles bude zase nabízet stejnou sazbu 14,9 procenta při nákupech od 99 liber s bezúročným obdobím 12 nebo 24 měsíců.

Mnoho společností, zejména ty zaměřené na výrobu nebo prodej luxusního zboží, již nabízejí své vlastní úvěry. Aby byl PayPal úspěšný, bude muset zůstat konkurenceschopný se svými vlastními obchody a úrokovými sazbami a nadále se snažit vytláčet podobné obchodníky, kteří nabízejí vyzvednutí zboží prostřednictvím svých maloobchodních partnerů. Amazon má například podobný systém ve Velké Británii s názvem Pay Monthly, ale tato služba je použitelná pouze u objednávek učiněných prostřednictvím Amazonu.

PayPal Credit byl původně nazván Bill Me Later a byl spuštěn pro vybrané Brity už v roce 2014. Celonárodní start byl dlouhou dobu připravován. Proč to trvalo tak dlouho, není jasné, ale PayPal trvá na tom, že měl „úspěšného pilota.“ V nadcházejících měsících uvidíme, jestli se úspěch replikuje i ve větším měřítku.

Bude směrnice proti praní špinavých peněz pro bitcoin požehnáním nebo potopou?

Evropská komise chce novelizovat směrnici proti praní špinavých peněz tak, že se bude vztahovat i na virtuální měny, jakou je například bitcoin. To není ani tak překvapivé, zamysleme se ale nad možnými důsledky této nové směrnice.

Virtuální měny jsou primárně využívány pro účely benigní, ale ještě se nezbavily své špatné pověsti propojení například i s drogami. Evropská komise chce regulovat tyto měny s cílem zabránit jejich zneužití k praní špinavých peněz a financování terorismu.

Konkrétně Evropská komise navrhuje vytvořit virtuální směnárnu v rámci působnosti směrnice o praní špinavých peněz. Tyto platformy mají požadovat osobní údaje zákazníků z důvodu hloubkové kontroly při výměně virtuální měny za měnu reálnou. Končí tak anonymita spojená se směnami měn?

Je neobvyklé, aby další legislativní opatření mohla být dobrou zprávou, zejména pro kryptoměny, ale je tu šance, že bitcoin by v tomto případě z toho mohl těžit. Pokud už nebude nadále anonymní, mohl by setřást svou špatnou pověst. Virtuální měny by se tak staly „důvěryhodně“.

Ale na druhou stranu může převážit i negativní dopad. Existuje četný počet malých FinTech firem, které používají buď bitcoin nebo technologie, jenž stojí za bitcoinem, založené na blockchainu jako základní součást své nabídky. Tyto relativně malé společnosti budou muset dodržovat připravovanou novelizaci a je dost dobře možné, že odradí tak velkou část svých zákazníků.

Většina FinTech startupů z celého světa může nicméně volně dýchat, jelikož se na ně tato nová směrnice nevztahuje, alespoň prozatím.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter