FinTech Daily: Proč banky, jak je známe dnes, jednou vymizí?

Proč banky, jak je známe dnes, jednou vymizí? Bloomberg a Traiana spolupracují na platformě zpracovávající FX opce. Co mohou banky dělat, aby konkurovaly netradičním hráčům? Mohou bitcoinmaty posunout bitcoiny do mainstreamu? To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Proč banky, jak je známe dnes, jednou vymizí?  

Může to trvat 10 nebo 20 let, ale tradiční banky, jaké známe dnes, postupně vymizí nebo se samy transformují do nové podoby. Nováčci v oboru se svými FinTech produkty postupně přebírají zákazníky bankám, které zatím stále jen řeší, jak se poprat s digitalizací, která vstoupila do všech oblastí finančních služeb.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Postupem času a s nástupem mladších generací se bude prohlubovat mezera mezi úrovní služeb, které tradiční banky nabízejí, a tím, co zákazník bude očekávat. Nicméně technologie není jediný aspekt, v němž budou FinTech platformy tradičním bankám utíkat. Co je odlišuje a čím přitahují mladou klientelu, je i kompletně jiný způsob uvažování.

Bloomberg a Traiana spolupracují na platformě zpracovávající FX opce

Platforma by měla spojovat procesní nástroje, data a analýzy Bloombergu a Traiany síť poskytující propojení na globálních trzích. Využitím svých existujících infrastruktur chtějí společnosti vytvořit nákladově efektivní nástroj. Pro současnou komunitu bank a brokerů tak tento projekt bude znamenat jen nový přístup ke klientům Bloombergu bez žádných infrastrukturních změn.

Co mohou banky dělat, aby konkurovali netradičním hráčům?

Pro tradiční banky je nyní kritická doba, kdy se musí snažit udržet si zákazníky. Za poslední rok změnilo více jak 30 procent zákazníků poskytovatele svých bankovních služeb – především kvůli kompetitivnějším cenám, vyšší kvalitě služeb a vyšší přidané hodnotě.

Jít ale pouze cestou větší digitalizace není pro tradiční banky nejvhodnější řešení, jak si udržet a zaujmout své zákazníky. Tradiční banky si potřebují především vytvořit propracovaný osobní vztah s klienty založený na kontinuální každodenní interakci. Musí u nich budovat loajalitu například nabízením různých programů odměn a slev. Potřebují také zrychlit své front- i back-officové procesy a zvýšit jejich efektivitu. Vše se ale točí kolem jednoho bodu a tím je celkový dojem, který banka v klientovi zanechá po využití jejích služeb.

Mohou bitcoinmaty posunout bitcoiny do mainstramu?

Jedním problémem rozšíření virtuálních měn mezi lidmi je neporozumění jejich technologii. Dalším problémem je, že lidé neví, jak s bitcoiny začít. Rozšíření bitcoinmatů by mohlo tento problém alespoň částečně vyřešit. Na světě jich je dnes již více než 450 a stále přibývají. Samotná přítomnost bitcoinmatů ale nestačí. Ruku v roce s nimi musí jít vytvoření mobilní aplikace – zajišťující přístup do bitcoinové peněženky, která bude uživatelsky příjemná, atraktivní a zajímavá. Poté možná jednou bude z bitcoinů mainstream.   

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Archiv:

FinTech Daily 8. 9. 2015: Spustí rozvoj bankovnictví v Číně revoluci?​

FinTech Daily 7. 9. 2015: 4 trendy FinTech startupů

FinTech Daily 4. 9. 2015: FinTech na zakázku klientovi je na cestě

FinTech Daily 3. 9. 2015: Crowdcube dosáhla milníku stovky milionů liber

FinTech Daily 2. 9. 2015: PayPal spouští PayPal.me pro platby mezi přáteli

FinTech Daily 1. 9. 2015: Pět hrozeb pro FinTech startupy

Newsletter