Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy klesají. Dolar v zisku testuje 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

FinTech Daily: Proč startup neuspěje?

Podle studie Harvardu uspěje pouze čtvrtina startupů, tři čtvrtiny končí v zapomnění. Proč? Které banky trhají rekordy na sociálních sítích? Průkopník Fintech, spoluzakladatel PayPal a první externí investor Facebooku Peter Thiel se chystá změnit poměry na evropském trhu spoření. Čím? Jaká mocná technologie se skrývá za bitcoinem a co to znamená pro velké banky? Dnešní výběr ze světa FinTech.

Hlavní důvody neúspěchu startupů?

Podle studie Harvard Business School publikované na podzim uspěje jen čtvrtina všech startupů. Zbylých 75 procent skončí navždy zapomenuto. Jaké jsou nejčastější důvody jejich neúspěchu?

Průzkum CB Insights ukázal, že nejčastějším důvodem neúspěchu startupů je jejich nepotřebnost na trhu – po jejich produktech není dostatek poptávky. Druhým nejčastějším důvodem je nedostatek finančních prostředků, třetím pak neshody mezi členy týmu. Mezi další významné důvody patří například špatný marketing, špatná/žádná definice business modelu, ignorace potřeb zákazníka nebo špatné načasování produktů.

Top banky na sociálních sítích

Napadlo vás někdy sestavit žebříček bank podle jejich oblíbenosti na sociálních sítích? O jeden takový se pokusil server The Financial Brand. Kritérii pro sestavení tohoto žebříčku byl počet fanoušků na Facebooku a Twittru a počet shlédnutí videí na YouTube. Výsledky mohou být pro někoho možná překvapivé – v první desítce jsou kromě amerických bank tři indické a jedna africká. Evropské banky ale chybí. A nebýt Netwest, Barclays a Credit Suisse, chybí i v druhé desítce.

Na prvním místě se umístila Wells Fargo, která má sice „jen“ 860 tisíc fanoušků na Facebooku, ale zato její videa shlédlo již více než 48 milionů lidí. Druhé místo patří Capital one, která má sice téměř třikrát více fanoušků na Facebooku (3,8 milionu) ale prohrává jak na Twittru tak v počtu shlédnutí na Youtube. Těsně v závěsu je Bank of America. Na čtvrté příčce se umístila State Bank of India a to především díky svým 4,4 milionům fanouškům na Facebooku (nejvíce, co nějaké banka má) a téměř 400 tisícům fanouškům na Twitteru. Dalšími bankami v počadí jsou pak Chase, Citi, TD Bank, ICICI, GT Bank a Yes.

Revoluce na trhu spoření v Evropě?

Peter Thiel, průkopník ze společnosti Fintech, spoluzakladatel firmy Paypal a první externí investor do Facebooku, investoval do společnosti Deposit Solutions se sídlem v Hamburku. Ta je první platformou v Evropě pro prodej spořících produktů založenou na otevřené architektuře a na trhu spoření v Evropě chce změnit pořádky. 

Nové peníze mají sloužit na podporu celoevropského rozšíření firmy Deposit Solution a její platformy ZINSPILOT. Thiel je znám svými investicemi do firem, které nabízí přelomové technologie a cílem Deposit Solutions je změnit evropský trh se spořícími účty o rozsahu devíti bilionů eur, na kterém chce prorazit mezibankovní (b-to-b) platformou, vyvíjenou od roku 2011. Hlavní inovací je, že zákazník jedné banky může na platformě využívat všechny nabídky na spoření ostatních bank a stačí mu k tomu jen jeden účet u klientské banky bez nutnosti zakládat nové účty v dalších bankách.

Co znamená technologie za bitcoinem pro velké banky?

Bitcoin v poslední době poměrně významně roste, nicméně to, co zajímá hlavní světové banky je technologie, která je za touto kryptoměnou skryta. Blockchain je novou rušivou silou v oblasti financí a i hlavní instituce tvrdí, že bitcoin otevírá a za sebou skrývá „něco většího“.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter