Fintech Daily: Rozjíždí se globální fórum blockchainu

Rozjezd Globálního fóra blockchainu. Britská vláda ustanovuje strategickou Fintech jednotku. Novinka SnapLoan, prostřednictvím které získáte jedním kliknutím spotřebitelský úvěr. To je dnešní výběr aktualit ze světa Fintech. 

Globální fórum blockchainu

Jak se digitální měny a technologie s nimi spojené stávají čím dál více zavedené a široce přijímané v celosvětovém měřítku, narůstá také potřeba sladění zákonů a předpisů dopadající na tyto digitální měny.  

Komora digitálního obchodu ve Washingtonu spolu s dalšími třemi předními světovými obchodními organizacemi digitálních aktiv v úterý oznámila spuštění Globálního blockchain fóra, mezinárodního orgánu, jehož úkolem je pomoci formovat mezinárodní politiky blockchainu.

„Globální blockchain fórum je platformou pro mezinárodní spolupráci,“ říká Perianne Boringová, zakladatelka a prezidentka komory. „Sdružujeme přední obchodní asociace reprezentující digitální aktiva, neboli blockchain průmysl po celém světě. Jak se angažujeme ve spolupráci s těmito různými vládami, je důležité, aby i asociace a zainteresované subjekty spolupracovaly s těmito tvůrci veřejných politik a nějakým způsobem s nimi koordinovaly jejich úsilí.“

Mezi další zakládající členy patří Australian Digital Currency & Commerce Association (ADCCA), UK Digital Currency Association (UKDCA) a Association of Crypto-Currency Enterprises and Startups, Singapore (ACCESS).

I přestože v posledních letech bylo do tohoto prostoru nalito 1,1 miliardy dolarů investic rizikového kapitálu, dosud nebyly tyto snahy koordinovány žádným formálním způsobem.

Britská vláda bude mít vlastní fintech tým

Vláda Velké Británie stupňuje své úsilí v podpoře tamního fintech průmyslu. Toto oznámení přišlo z britských ostrovů s cílem vytvořit strategickou fintech jednotku a informační centrum pro začínající firmy.

Ekonomická tajemnice ministerstva financí Harriett Baldwinová v úvodním projevu na Innovate Finance Global Summit 2016 v Londýně řekla, že vláda má v úmyslu vytvořit panel navržený tak, aby stanovoval strategii fintech průmyslu ve Velké Británii. Dále řekla, že vláda plánuje vytvoření informačního střediska pro fintech startupy s cílem snazšího a efektivnějšího nalezení základních prostředků, jako jsou například služby účetnictví, k tomu, aby se úspěšně odlepily od země.

„Tento panel bude dohlížet na strategii zastřešující britský fintech průmysl a zajišťovat dodávku klíčových iniciativ,“ řekla Baldwinová. „Bude také mít svou vlastní nosnou funkci, která bude monitorovat a řídit iniciativy směrem k realizaci. To zkrátí čas mezi nápadem a vstupem na trh společně s ujištěním, že startupy budou nasměrovány tam, kde budou mít nejvyšší přidanou hodnotu.“ 

SnapLoan – spotřebitelský úvěr jedním klikem

Credit Sesame uvedla na trh SnapLoan, platformu, která pomáhá zákazníkům rychle získat půjčku. Tato společnost se sídlem v Kalifornii srovnává svou novou nabídku s One-Clickem na Amazonu.

SnapLoan navazuje na úvěr kvalifikovaných uživatelů a finanční profily v reálném čase k zefektivnění procesu žádosti o úvěr pro potenciální dlužníky. Zakladatel a generální ředitel Adrian Nazari k tomu říká: „Děláme to pro naše uživatele, aby získali co nejvíce relevantní a přesnou úvěrovou nabídku a v mžiku i její schválení, a to pouhým kliknutím na několik tlačítek.“

Credit Sesame pilotuje SnapLoan prostřednictvím spolupráce s BorrowersFirst, on-line věřitelem podporovaném Cross River Bank, která nabízí osobní půjčky v rozmezí od 2 500 do 35 000 dolarů. Produkt je zatím dostupný pouze v beta verzi, ale dosud nepadlo ani slovo o tom, kdy bude služba dostupná pro 8 milionů uživatelů Credit Sesame.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků Fintech Daily se podívejte ZDE

Newsletter