FinTech Daily: Rýsuje se na obzoru největší startup na světě?

Světový výrobce chytrých telefonů chce změnit vnitřní kulturu firmy. Biometrie expanduje do bankovnictví. Britské banky se těší na Android Pay.

Samsung a jeho transformace na startup

Celosvětově největší výrobce chytrých telefonů a paměťových čipů se chystá transformovat na startup. Jihokorejská společnost Samsung Electronics se rozhodla bojovat s upadajícím růstem pomocí razantní změny své firemní kultury.

Samsung je poměrně známý tím, že si v rámci svého fungování zakládá na silně hierarchickém rozdělení. To by se však v nadcházejících dnech mělo změnit. Reforma bude zahrnovat snížení množství „levelů“ hierarchického uspořádání, stejně tak by se měl mnohem více otevřít prostor pro společný dialog napříč všemi „hodnostmi“ a jednotlivými odděleními.

„Naším cílem je reformovat vnitřní kulturu, která by se tak přiblížila fungování startupových společností. Společně s tím vznikne prostor pro otevřenou komunikaci a neutuchající trend inovací,“ přepisuje agentura Reuters slova oficiálního vyjádření Samsungu.

Firma se dlouhodobě potýká s propadem prodejů chytrých telefonů, který je spojován především s nedostatkem nápadů. A právě to by se mělo změnit tím, že zanikne dosavadní vnitřní kultura, jež podle mnohých připomíná doslova armádu, a naopak vznikne svobodnější prostředí, ve kterém má každý právo přijít a prezentovat svůj vlastní nápad.

První komentáře jsou však většinou pesimistické. Podle analytiků bude tento přerod poměrně obtížný, a to především kvůli velikosti firmy.

Banky přichází na chuť biometrii

V rámci pozvolné transformace bankovního sektoru se poměrně úspěšně uchytila práce s biometrickými technologiemi. Možnost přihlásit se ke svému účtu či provést platbu pomocí aplikace, která rozeznává uživatelův otisk prstu či obličej, už není pouhou představou na papíře, nýbrž naprosto reálnou věcí, která se postupně aplikuje do života lidí.

Studie společnosti Celent ukázala, že 38 % bank s objemem aktiv vyšším jak 100 miliard dolarů již nabízí ověření totožnosti pomocí otisku prstu (viz graf v galerii). V rámci sledované oblasti pak celkem 608 bank (bez ohledu na velikost) nabízí tu samou službu, což odpovídá 9,5 % všech institucí poskytujících službu mobilního bankovnictví. Pro srovnání, minulý říjen ta samá čísla dosahovala 252 bank, tedy 4 % ze všech.

Studie rovněž ukázala, že podle 77 % ze všech dotázaných IT specialistů, kteří se výzkumu účastnili, je zabezpečení bankovního účtu pouze pomocí hesla zcela neefektivní. 53 % ze 200 dotázaných expertů pak potvrdilo, že systémy hesel jejich zaměstnavatelů jsou poměrně silně zranitelné vůči napadnutí zvenčí.

Britské banky se „perou“ o Android Pay

S plánovaným uvedením platební služby Android Pay ve Velké Británii se vzedmula vlna zájmu ze strany britských bank. O spolupráci se již přihlásila Bank of Scotland, First Direct, Halifax, HSBC, Lloyds Bank, M&S Bank, MBNA a Nationwide Building Society.

Nový platební systém by ve Spojeném Království měl být funkční během několika měsíců, přičemž jeho fungování bude podpořeno kartami MasterCard a Visa, pomocí kterých bude možné platit pouhým kliknutím v jednom ze 460 tisíců bezkontaktních terminálů napříč celou zemí.

„Vzhledem k tomu, jak čím dál tím více našich klientů využívá platební mobilní aplikace, musíme vyjít vstříc nejen jim, ale především měnícímu se trendu jejich požadavků,“ řekl Stephen Noakes, ředitel retailové divize Lloyds Banking Group.

Android Pay byla poprvé spuštěna ve Spojených státech, kde měsíčně přibude až 1,5 milionů nových registrací. Potenciál ve Velké Británii je poměrně zajímavý, jelikož 54 % všech britských smartphonů funguje na bázi operačního systému Android.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter