FinTech Daily: Santander bere hrozbu fintech vážně

Santander bere hrozbu fintech startupů vážně. Funding Circle přichází do Evropy. Microsoft o platbách ve Windows 10. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Santander bere hrozbu fintech startupů vážně

Španělská Banco Santander chce zjistit, zdali může fintech převálcovat její byznys. Mariano Belinky, šéf Santanders fintech investičního fondu InnoVentures, oznámil, že banka spustila rozsáhlé business-model-by-business-model analýzy, aby vyhodnotila závažnost hrozby fintech společností.

„Nikdo si nemyslí, že tohle je jen módní výstřelek.“ Uvedl Belinky a zdůraznil, že současná situace bude mít na bankovnictví dlouhotrvající a hluboké důsledky. Z provedené analýzy podle něj vyplývá, že v určitých případech je v pořádku, aby banka jen přihlížela. V jiných ale musí chytit příležitost a začít spolupracovat s fintech společnostmi.

Strategie Santander Group je být mezi top pěti ve všech oblastech, kde operuje. Je velice aktivní v osvojování si nových technologií a její InnoVentures fond investoval do fintech oblasti již více než 100 milionů dolarů.

Funding Circle přichází do Evropy

Anglický zprostředkovatel peer-to-peer půjček Lending Circle expanduje na kontinentální Evropu skrze akvizici německé Zencap. Ledning Circle tak nově získá přístup do Německa, Španělska a Nizozemí.

Zencap byla založena v roce 2014 a za 18 měsíců své existence zprostředkoval půjčky v celkové hodnotě 35 milionů eur pro zhruba 520 zákazníků.

Microsoft o platbách ve Windows 10

Microsoft se chystá opětovně spustit Windows Wallet, aplikaci pro mobilní platby, kterou už klienti znají z mobilních telefonů. Není zatím ještě jisté, kdy bude nová forma peněženky spuštěna ani, jestli bude využívat technologii NFC nebo nějakou jinou.

Z čeho se ale odvozuje, že se nová peněženka chystá, jsou slova vice presidenta společnosti Joe Belfiorea v rozhovoru pro The Vergde a Recode. Belfiore řekl, že Windows Hello, nová technologie na rozpoznání obličeje, která byla představena s operačním systémem  Windows 10, bude „zabudována do mobilních zařízení, aby vylepšila… platby“

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

 

Newsletter