Fintech Daily: Singapur jako nové Silicon Valley?

CEO nejžhavějšího fintech startupu míří na 30 miliardovou valuaci. Singapur jako nové Silicon Valley?  Monitise byl jedním z nejžhavějších britských startupů, teď se hroutí. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

CEO nejžhavějšího fintech startupu míří na 30 miliardovou valuaci

„Miláček“ mezi fintech startupy?  I tak se mluví o kalifornské společnosti SoFi, která se věnuje půjčkám a refinancování dluhů. Společnost v září získala miliardovou investici, která z ní udělala jedem z nejlépe financovaných startupů celosvětově.

Její CEO, Mike Cagney, chce ale vytáhnout SoFi ještě výš. Chce ze SoFi udělat společnost, která bude mít valuaci 30 miliard amerických dolarů – zmínil to v rozhovoru pro Business Insider a dodal, že věří, že cesta, po které se SoFi nyní ubírá, ji k tomu dovede.

Singapur jako nové Silicon Valley?

Společnost DBS, vedoucí finanční skupina v Asii operující na 18 trzích, investuje 7,1 milionu dolarů a podpoří budování „startup ekosystému“ v Singapuru. Bude se jednat o celou řadu aktivit, jako partnerství, akcelerační programy nebo přímé investice.

V prvním stádiu bude spuštěn „pre-akcelerační program“, ve kterém bude poskytován kapitál ve výši 18 tisíc dolarů, pracovní prostory a mentoring naprostým nováčkům v oboru. Startupy v této fázi nemusí být ani rozběhlé, stačí jen propracovaný business plán. DBS si ani nebude nárokovat žádný vlastnický podíl za danou investici!

Pro první rok celkově pětiletého investičního programu je již nyní vybráno 11 startupů zaměřující se na rozličné oblasti jako například cestování, výrobu kol, redukci plýtvání jídlem ale i řízení cashflow malých a středních podniků, zahraniční platby nebo dostupný finanční management.

Monitise byl jedním z nejžhavějších britských startupů, teď se hroutí

Monitise byla založena v roce 2003, tedy ještě předtím, než byl pojem fintech řádně definován, nicméně ji jako fintech dnes můžeme rozhodně označit. Společnost se zabývala mobilními platbami a spolupracovala s velkými hráči jako je Santander, Visa, MasterCard, Telefonica. Nyní ji opouští CFO Brad Petzer potéco Monitise letos opustil i CEO a zakladatel Alastair Lukies.

Důvodem hroucení společnosti Monitise je nástup mnoha dalších fintech společností do odvětví. Monitise musí nyní soupeřit s konkurenty jako je Stripe, Adyen ale i giganty jako Apple a Google. Za poslední rok klesla hodnota akcií Monitise o 90 procent – z původních 70 liber na současné necelé 3 libry.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter