FinTech Daily: Směna bitcoinů bez daně

Evropský soud rozhodl: směna bitcoinů může být bez daně. Šest hlavních skupin, které vládnou FinTech budoucnostiVýhled plateb ve Spojeném království pro rok 2024. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Evropský soud: směna bitcoinů bez daně

Soudní dvůr Evropské unie včera rozhodl, že bitcoiny a ostatní virtuální měny mohou být směňovány bez daní. Rozsudek následoval po sporu ve Švédsku z června mezi národním daňovým úřadem a provozovatelem Bitcoin fóra Danielem Hedqistem. Spor vedli ohledně toho, jestli mají kryptoměny být osvobozeny od daně. 

Bitcoin osvobozen od daně. Nová příležitost?

Soud rozhodl, že „výměny tradičních měn za jednotky virtuálních měn (a zpět) představují nabídku služby – směnu rozdílných nástrojů platby“. Takové služby je od placení DPH osvobozeny.

Šest hlavních skupin, které vládnou FinTech budoucnosti

Klasické finanční instituce se snaží udržet zákazníky, jakkoli to jde. Na rozdíl od FinTech společností mají tradiční finanční instituce velkou nevýhodu, když očekávají, že zákazníci se přizpůsobí jim, zatímco síla FinTech je právě ve velkém přizpůsobení zákazníkům. Ale kterým zákazníkům?

Mluví se o šesti hlavních skupinách: podnikatelích, lidech „mimo mřížku“ (ti, kteří nemají plnohodnotný přístup k finančním službám), finančních profesionálech, inovátorech a cyber-security expertech.

Výhled plateb ve Spojeném království pro rok 2024

Předpověď Payments UK hovoří o růstu počtu transakcí na osobu roce 2024 ve srovnání s rokem 2014 o 44. To je ve výsledku celých 679 transakcí. Tato předpověď v sobě skrývá významný pokles plateb hrazených v hotovosti z 53 % na 33 % a šekem z 1,1 % na pouhých 0,4 %.

Na druhou stranu předpokládá výrazný vzestup plateb hrazených debetní kartou. Debetní kartou se místo nynějších 26 % bude hradit téměř 42 % všech plateb. Stane se tak nejpoužívanějším prostředkem k placení a odsune hotovost na druhou příčku. Důvodem pro tento vzestup je především stále se zvyšující oblíbenost používání bezkontaktních karet.

Počet plateb na osobu za rok 2014 2024 (předpověď)
     
Hotovost 345 225
Šek 7 2
Debetní karta 172 282
Kreditní karta 41 53
Automatický kredit (expresní platby, platební a trvalé příkazy) 20 37
Přímý debet 63 67
Ostatní, včetně obchodních karet, předplacených karet a PayPal 9 12
Celkem 656 679

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE.

Newsletter