Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

FinTech Daily: Sociální půjčky v Americe nejsou sociální

Sociální půjčky v Americe nejsou sociální. Samsung Pay získává podporu FinTech společností. Anketa o přeměně digitálních plateb. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Sociální půjčky v Americe nejsou sociální

Sociální neboli peer-to-peer (P2P) půjčky představují v poslední době nový atraktivní trh. Princip P2P půjček je jednoduchý – jednotliví uživatelé si prostřednictvím internetu půjčují navzájem a jsou tak vynechány finanční instituce.

Od roku 2008 jsou ale v USA P2P půjčky regulované a musí vyhovovat předpisům pro americké cenné papíry. To zapříčinilo, že poskytovatelé peer-to-peer půjček nenabízejí tak úplně peer-to-peer půjčky.

Klient si ve skutečnosti kupuje dlužní úpis od nějaké platformy působící na trhu (Prosper, Lending Club). Na „druhé straně“ dlužního úpisu pak stále častěji stojí finanční instituce. Výsledkem je, že v současné době je 65 procent P2P půjček alespoň z nějaké části financováno finančními institucemi.

Podíl půjček, které jsou financované finančními institucemi, na celkovém objemu P2P půjček od roku 2014 kontinuálně roste. V současnosti již více jak 25 procent z celkového objemu P2P půjček pochází ze zdrojů finančních institucí (graf ilustrující vývoj podílu půjček institucionálně financovaných na celkovém objemu od roku 2014 naleznete v galerii článku). 

Samsung Pay získává podporu FinTech společností

FinTech společnost TSYS zaměřující se na zprostředkování plateb oznámila, že zahájila spolupráci se Samsung Pay. Společně budou svým klientům – jak bankám, tak i uživatelům – a obchodníkům poskytovat jednoduchou a bezpečnou cestu, jak nabízet a přijímat mobilní platby téměř na všech terminálech.

Kombinací bezkontaktní technologie Near Field Communication (NFC) a průkopnické technologii Magnetic secure Transmission (MST), vyvinuté společnosti Samsung, bude Samsung Pay kompatibilní téměř se všemi existujícími platebními terminály. Namísto platebních karet bude stačit zákazníkům pouze mobilní telefon Samsung.

Anketa o přeměně digitálních plateb

U příležitosti varšavské konference týkající se budoucnosti platebního odvětví byl zveřejněn průzkum přístupů a vnímaní digitálních plateb mezi Poláky.

Zajímavé zjištění průzkum přináší ohledně toho, jak lidé sledují novinky v této oblasti. 45 procent respondentů uvádí, že je novinky na poli plateb zajímají méně a méně, protože jich je již příliš mnoho. S tím souvisí i zjištění, že 41 procent lidí vnímá jako nejmodernější metodu plateb bezkontaktní karty. Možnost platit přes mobilní telefon zmínilo jen 36 procent dotázaných.

Výzkum také například ukázal ostrý kontrast v případě platebních portálů jako je PayPal, SkyCash a podobné. 75 procent respondentů uvedlo, že o nich ví, ale jen 14 procent je využívá.

Nicméně téměř 2/3 dotázaných uznává, že z moderních platebních metod těží jak banky, tak i zákazníci. Navíc 56 procent respondentů považuje inovativní řešení, se kterými banky přicházejí za velmi důležité.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

 

Newsletter