FinTech Daily: Známá dvojčata přicházejí s bitcoin směnárnou

Dvojčata Winklevossovi přicházejí s bitcoin směnárnou. Doba přístupů do bankomatů přes telefon je tu. Spotřebitelé stále preferují plastové karty před mobilními platbami. Partnerství Visa a Chevron pro rychlejší platby. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Dvojčata Winklevossovi přicházejí s novou bitcoin směnárnou

Nevyšlo jim to s Facebookem, ale může jim to vyjít s novým projektem Geminy. Geminy je bitcoinová směnárna, která již vlastní licenci opravňující ji k provádění mnoha bankovních operací. Může přijímat vklady, poskytovat půjčky a měnit fiat měny (tj. peníze, které svou hodnotu získávají výrokem státu, pozn. red.) za bitcoiny a naopak.

Tyler Winklewoss zastávající pozici výkonného ředitele má za cíl vytvořit směnárnu, která „osloví jak klientelu z Wall Street tak i Main Street“ – neboli chce svou službu udělat přístupnou a důvěryhodnou pro všechny.

Dvojčata se na oblast digitálních měn vrhla v roce 2013 poté, co soud uznal, že Zuckerberg jim ukradl jejich nápad s Facebookem. V roce 2014 se Winklevossovi nechali v rozhovoru pro The Guardian slyšet, že věří, že potenciál bitcoinů by mohl mít mnohem větší dopad na společnost než „pouhé sdílení obrázků“.

Doba přístupů do bankomatů přes telefon je tu

Mobilní instituce zahajují integraci mobilních telefonů s bankomaty. Taková integrace by mohla klientům umožnit provádět výběry z bankomatů bez nutnosti mít u sebe platební kartu.

K přístupu do bankomatu bude stačit pouze mobilní telefon, který si přes bezkontaktní technologii NFC vymění potřebná data s bankomatem a vygeneruje jednorázový PIN. Přes mobilní aplikaci bude možné si i personalizovat měnu, které se jim na bankomatu bude zobrazovat.

Spotřebitelé stále preferují plastové karty před mobilními platbami

Studie společnosti TSYS provedená v Americe ukazuje, že ačkoli platby debetními kartami pomalu ustupují, jsou stále nejvíce preferovaným nástrojem plateb. Preference se ale výrazně mění v závislosti na věkové kategorii i místě použití. Například v supermarketech a na čerpacích stanicích otázaní platí nejčastěji debetními kartami, v kavárnách a fast foodech volí nejčastěji platbu v hotovosti.

S platbami přes mobil to ale zatím není nijak horké. Přestože zhruba polovina dotázaných má v telefonu nainstalovanou mobilní aplikaci a ve většině případů ji i pravidelně využívá ke kontrole zůstatku na účtu nebo ověření posledních plateb, možnost platit mobilním telefonem využívá jen zhruba 7 % dotázaných. To znamená dokonce dvouprocentní pokles oproti stejnému průzkumu provedenému v roce 2014.

Partnerství Visa a Chevron pro rychlejší platby

Společnost Visa chce spolu s řetězcem čerpacích stanic Chevron ušetřit řidičům čas, který u pumpy stráví. Společně představili program, který umožní klientům platit bezkontaktně využitím technologie NFC.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter