FinTech Daily: Zpožděný let? Horor, za který dostanete zaplaceno

Refund.me přináší revoluci do světa cestování letadlem. Japonské zavádění blockchainu jde do druhého kola.

Jak létat s klidem a naditou peněženkou?

Pokud pravidelně cestujete letadlem, není vám problém zpoždění letu pravděpodobně nijak neznámý. Faktem je, že v rámci Evropy v tomto případě funguje regulace EU, která pasažérům umožňuje získat finanční kompenzaci přímo od aerolinky, jakmile dojde na výrazné zdržení, případně rovnou zrušení plánovaného letu. Snaha o její získání je, jak už to bohužel u většiny úřednických opatření bývá, mnohem nákladnější, než konečné vyrovnání. To se ovšem má změnit, a to díky společnosti Refund.me.

Aplikace firmy, jejíž základna sídlí v Kalifornii, funguje jakožto globální poskytovatel ochrany práv a služeb leteckých pasažérů. Uživatel jednoduše zadá informace o svém letu, včetně těch platebních, které jsou navázány na jeho banku a platební kartu, přičemž aplikace mu následně vygeneruje detailní itinerář a automaticky ho bude informovat, jakmile by let měl zpoždění, nebo byl zrušen. Pokud se tak stane Refund.me uživateli oznámí, zda má právo na kompenzaci a nabídne mu výpomoc, jak o ni u aerolinek zažádat.

„Refund.me pomáhá finančním institucím posílit funkce a přínosy jejich platebních karet tím, že poskytuje lidem, kteří byli poškozeni zdržením, přeplněním, případně i zrušením plánovaného letu, rychlou pomoc “ popsal funkce aplikace CBDO firmy Hudson Chilton. „Jakmile klient zakoupí letenku prostřednictvím karty od své banky, refund.me mu pomůže dosáhnout na kompenzaci, která mu právem náleží.“

Podle serveru Finovate Refund.me poskytuje své služby ve více jak 140 zemích, u více jak 350 aerolinek a na zhruba 450 letištích. Průměrná doba kompenzace prostřednictvím aplikace zabere zhruba 100 dní.

Japonské zavádění blockchainu jde do druhého kola

V Japonsku se dění kolem blockchainu rozhodně nezastavilo. Příkladem budiž Nomura Research Institute a jeho spolupráce s japonskou burzou cenných papírů a dalšími finančními institucemi. Cílem této kooperace je přiblížit se opět o trochu blíže k zavedení technologie blockchain do systému reálného obchodování s investičními aktivy.

První krok byl učiněn již minulý rok v říjnu, kdy NRI ve spolupráci s Nomura Securitiues pracovala na použití blockchainu jakožto decentralizovaného systému zajišťujícího maximální dostupnost informací a minimální hrozbu manipulace s cennými papíry. Tento pokus skončil pozitivním výsledkem, a proto nastal čas pro druhou fázi, která by měla simulovat konkrétní obchodní operace a následné reakce zúčastněných subjektů.

Tento proces by měl trvat zhruba do června letošního roku a měl by sloužit jako základ pro vytvoření prototypu nového systému.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter