Americké výnosy obrátily k růstu. Dolar v lehkém zisku pod 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

FinTech na vzestupu, digitální platby loni rekordně rostly

Poptávka po digitálních řešeních a vzestup FinTech ukazují na nutnost větší digitalizace transakčních bankovních produktů a podpůrných služeb. Celosvětový objem digitálních plateb dál roste a předpokládaný meziroční růst dosáhl vůbec poprvé 10 procent. Počet transakcí se tak podle odhadů loni vyšplhal na rekordních 426,3 miliardy, což posouvá na novou úroveň dosavadní maximální růst 8,9 procenta z roku 2014. Vyplývá to z výroční zprávy World Payments Report 2016, kterou vydaly společnosti Capgemini a BNP Paribas.

Růst digitálních platebních transakcí je silně ovlivněn ekonomickým růstem v klíčových rozvíjejících se zemích, vylepšenými bezpečnostními opatřeními, jako EMV a biometrie, a vládními iniciativami určenými na podporu elektronických plateb na rozvíjejících se trzích, protože náklady na hotovost neustále rostou. Tento růst souvisí i se zvyšující se poptávkou, zejména od firemních zákazníků, po snadných a bezpečných digitálních transakčních službách.

Příjmy z transakčního bankovnictví jsou pod vnitřním i vnějším tlakem spojeným s nižšími výnosy z poplatků, nižšími úrokovými výnosy, tlakem na poplatky za devizové služby a vzestupem FinTech. FinTech společnosti se snaží využívat moderní technologie pro dosažení co nejlepších zákaznických zkušeností.

Zrodilo se baby ETF na FinTech

„FinTech podobně jako inovační laboratoře v bankovnictví stanovují nové standardy pro rozvoj komfortu a spokojenosti zákazníků. Klíčem je kombinace partnerství a spolupráce, což pomáhá maximálnímu rozvoji a využití inovačních digitálních služeb ve prospěch zákazníků,“ uvedl ředitel bankovních a finančních služeb ve firmě Capgemini Anirban Bose.

Řada bank již začala „myslet digitálně“. Podle World Payments Report WPR nyní více než tři čtvrtiny vedoucích pracovníků bank vidí FinTech jako své partnery. Pro banky by mohlo být další příležitostí, jak dále řídit inovace v oblasti transakčního bankovnictví, otevření interních systémů prostřednictvím otevřeného rozhraní pro programování aplikací (API) a posílení požadavků vyplývajících z revidované směrnice o platebních službách (Payment Services Directive II, PSD II).

Objem digitálních plateb rostl napříč všemi regiony. Rozvíjející se trhy rostly nejrychlejším tempem (16,7 procenta) a vyspělé trhy rostly o šest procent. Přesto vyspělé trhy stále představují 70,9 procenta celosvětového objemu digitálních plateb. Čína vůbec poprvé překonala Velkou Británii a Jižní Koreu v objemu digitálních transakcí a dostala se na čtvrtou pozici za USA, eurozónu a Brazílii.

FinTech v Česku sjednotil svůj hlas. Nejen před klíčovým rokem 2018

Klíčovým tématem zprávy jsou výzvy a příležitosti spojené s transakčním bankovnictvím. „Zatímco základní očekávání jsou v posledních letech stejná – kontrola, viditelnost hotovosti, řízení rizik – společnosti stále častěji očekávají od bank digitalizaci podpůrných procesů, jako jsou vedení účtů, analýza dat, sledování dodržování shody s předpisy a odhalování a prevence podvodů. Je to výzva a signál pro banky, aby urychlily přechod k digitalizaci a podporovaly ještě větší spolupráci,“ dodal Jean-Francois Denis z BNP Paribas.

Capgemini je jedním z předních světových poskytovatelů služeb v oblasti poradenství, technologií a outsourcingu, umožňuje svým klientům transformovat se a fungovat prostřednictvím technologií.

BNP Paribas je globální bankovní hráč a uznávaný lídr v oblasti transakčního bankovnictví a řízení hotovosti.

Newsletter