FinTech ohlédnutí za rokem 2015

Které momenty z oblasti fintech Vám za poslední rok utkvěly v hlavě? Podívejte se s námi na souhrn toho nejdůležitějšího – máme zde takzvaný „Fintech TOP 2015“ 

Top Fintech zklamání roku 2015?

Apple Pay

Poté, co bylo Apple Pay představeno a spuštěno na podzim roku 2014, měli všichni velké očekávání. Namísto naplnění očekávání ale přišlo spíše velké zklamání. Očekávala se masivní propagace, seznamování lidí s technologií plateb přes telefon, integrace s mnoha dalšími funkcemi a zpřístupnění Apple Pay i aplikacím třetích stran. Ničeho takového jsme se ale nedočkali. Apple Pay je stále jen nástroj, kterým můžeme – ve vybraných zemích, u vybraných obchodníků a jen pokud máme určitou vybranou banku – platit za naše nákupy.  

Top Fintech sektor roku 2015?

Půjčky

Fintech oblastí, která v roce 2015 nejvíce frčela, jsou bezpodmínečně půjčky – především díky vzniku mnoha nových společností zprostředkujících tzv. peer-to-peer půjčky (tedy takové, kde si lidé půjčují navzájem). Půjčky se tak rozšířili mezi mnohem více lidí, jelikož na těchto fintech P2P platformách získá půjčku mnohdy i ten, koho by banky odmítly.

Top Fintech potenciál roku 2015?

Blockchain

Je až fascinující jak rychle si banky, finanční instituce ale i běžní lidé zvykají na novou digitální podobu měn a především na technologii, která za nimi stojí. Nicméně potenciál blockchainu je mnohem větší.  Pravděpodobně brzy se dočkáme doby, kdy bude hojně využíván i mimo oblast měn a plateb. Kde všude to bude zatím není zcela jasné, nicméně od blockchain technologie čekejme v budoucnu ještě mnoho.

Top Fintech lokalita roku 2015?

Indie

S masivním nárůstem počtu mobilních telefonů a se všemi svými společnostmi poskytujícími mobilní peněženky, e- a m-commerce, aplikace mobilního bankovnictví je Indie lokalitou číslo jedna v rozšíření fintech sektoru. Ohromující je i jasnost plánů, které mají ředitelé indických bank, na kooperaci s fintech společnostmi. Indické poměry a prostředí je ideální pro působení fintech společností, které tak i svou přítomností posouvají celou zemi rychle kupředu.

Top FinTech „ulevující“ moment roku 2015?

Vstup společnosti Square na burzu

Společnost, která se přichází s inovacemi platebních operací, rozšiřuje přijímání platebních karet i mezi malé obchodníky; společnost, o které mnozí tvrdili, že je novým PayPaylem, ale také společnost, která si prošla několika těžkými obdobími – Square – vstoupila konečně na burzu. Osud společnosti je sice i přes to, že nyní je listovaná na newyorské burze, nejistý, nicméně její IPO je považováno na uznání důležitosti společnosti ve svém odvětví a může si tak alespoň trochu oddechnout.

 

Newsletter