V minulém roce jsme se mohli opět přesvědčit, že se fenomén jménem fintech stává nedílnou součástí finančních trhů a je třeba s ním počítat jako se skutečnou alternativou klasických bank, pojišťoven ale i dalších institucí.
Fenomén fintech
Pojmem fintech lze označit finančně technologické společnosti, které svůj úspěch zakládají především na špičkovém softwaru. Automatizace procesů umožňuje těmto společnostem poskytovat služby s mnohem nižšími personálními a jinými náklady než velké finanční kolosy.
Díky tomu dosahují značných úspor, zároveň klesá riziko chyby způsobené lidským faktorem. Zákazníci též často oceňují příjemné uživatelské rozhraní, na které jsou zvyklí z jiných mobilních a dalších aplikací (internetové obchody apod.) Tyto společnosti nabízejí širokou škálu služeb. Jde především o platební služby, asset management, P2P lending, crowdfunding, pojištění a další.
Příliv nových peněz
Co se investic do tohoto odvětví týče, lámaly se loni světové rekordy. V loňském roce se do fintech společností po celém světě zainvestovalo více než 19 miliard USD.
Že se jedná o nové, dynamické odvětví naznačuje i množství peněz proudících do nově zakládaných start-upů, jejichž objem se více než zdvojnásobil. Mnohým se již začíná dařit. Seznam úspěšných, zavedených fintech společností můžete najít například zde.
Investuje se ve velkém
Investoři inovacím ve finančním sektoru, zdá se, věří. Kromě celkové investované sumy peněz oproti minulosti výrazně vzrostl i počet investic, které svým objemem přesahují hranici 50 milionů USD.
V letech 2011 až 2014 bylo takových investic dohromady 54, rok 2015 toto číslo překonal sám o sobě.
Fintech napříč regiony
Boom finančně technologických inovací neprobíhá všude zdaleka stejným tempem. Svoje prvenství, alespoň co se objemu týče, si drží Severní Amerika, nejrychlejší růst lze zaznamenat v Asii, Starý kontinent pak spíše zaostává.
Nejdynamičtější vývoj zažila Asie, která se tak pomalu stává centrem globální technické revoluce, která zaplavuje finanční trhy. Objem investovaných prostředků se zde mezi lety 2014 a 2015 více než zčtyřnásobil.
Čína a Indie: země zaslíbené?
Podle studie Citibank mají v současnosti fintech společnosti v Číně stejně zákazníků jako tamější velké banky.V zemi stoupá obliba internetových obchodů a online plateb, počet jejich uživatelů se na konci minulého roku vyšplhal na 416 milionů, což je o 37% více než na konci roku 2014.
Finanční technologie navazují na oblibu internetových gigantů Alibaba, Tencent nebo Baidu. Podle zmíněné studie má čínské e-commerce odvětví v současnosti hodnotu 672 miliard USD, která se má do roku 2018 více než zdvojnásobit. Existuje tak silný potenciál i do budoucna.
Zajímavý výhled nabízí i Indie. Téměř dvě pětiny z 1,27 miliardy obyvatel nemají bankovní účet. Přístup k internetu má v současnosti pouze 252 milionů obyvatel. Toto číslo však rychle stoupá, v Indii navíc prudce roste obliba chytrých telefonů a nových technologií obecně. Otevírá se tak prostor pro poskytovatele služeb schopných přijít se zajímavým technologickým řešením, které lidi naučí využívat bankovní služby moderním způsobem. Vzhledem k velikosti populace je zde skryt nesmírný potenciál.
Reakce velkých hráčů
Společnost Accenture ve spolupráci s FinTech Innovation Lab provádí každoročně průzkum mezi bankami o inovacích v sektoru. Z jejich výsledků jasně vyplývá, že bankéři vnímají fintech čím dál tím víc jako reálnou hrozbu. Zatímco v roce 2010, kdy tako spolupráce začínala, nikdo z dotázaných nevěřil, že by pozice bank mohla být jakkoli ohrožena, dnes již bankéři mluví jinak.
Přestože nadpoloviční většina z 25 dotázaných šéfů inovací stále věří, že banky digitální revoluci ve zdraví přežijí, běžně se již objevují i názory, že banky ztratí tržní podíl, budou nuceny snížit svoje marže, budou nuceny poskytovat i nefinanční služby a podobně.
Banky versus mladí dravci
V kratším časovém horizontu mají banky výhodu plynoucí z fungující infrastruktury, stávající klientely a kapitálové vybavenosti. Návyky společnosti se zpravidla nemění tak rychle, jak by si fanoušci nových technologií přáli. Zejména v Evropě je obyvatelstvo v oblasti financí velice konzervativní. V dlouhém období jsou však zmíněné výhody bezcenné, vývoj v Asii navíc jasně naznačuje, že změna může být blíže, než si myslíme.
Fintech start-upy jsou mnohem flexibilnější než velké instituce. Obvykle se specializují pouze na úzký okruh služeb, které jsou schopny poskytovat nejefektivněji. Nejedná se o velké byrokratické instituce a regulatorní tlaky jsou také (alespoň zatím) menší. Do karet jim hraje také pošramocená pověst bank způsobená finanční krizí v roce 2008.
Výhled do budoucnosti
Jeden citát slavného podnikatele Billa Gatese zní: „Vždy přeceňujeme změny, které nastanou v následujících dvou letech, a podceňujeme změny, které nastanou během deseti let. Nenechte se ukolébat k nečinnosti.“ Příliv nových technologií nezpůsobí bankám okamžitou smrt, změny ve finančním sektoru jsou však nevyhnutelné. Je pouze na bankách, jestli budou jejich součástí, či nikoli.
Zdroj dat: fintechinnovationlab.com, bloomberg.com, kpmg.com, fortune.com
Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.