Dolar po krátkém dopoledním zpevnění opět oslabuje vůči euru i v dolarovém indexu. Obrat eura proti dolaru pomáhá měnám regionu. Koruna umazává část předchozích ztrát.

Firma jako Apple se objeví jednou za 50 let, říká známý investor

Své pozice silného investora do technologické společnosti Apple opakovaně využívá k veřejnému prosazování zájmů akcionářů. Carl Icahn – miliardář, jenž s chutí zatápí managementu velkých wallstreetských firem, v nedělním rozhovoru prohlásil, že Apple je druh společnosti, která se na trhu objeví tak dvakrát za sto let, a dal jasně najevo, že pro něj zůstává jasným favoritem.

„Jednou za padesát let tu máme firmu, která má vše, co je třeba. V případě Applu jsem o tom přesvědčen, a i kdyby akcie ztrácely, bez obav přikoupím,“ řekl investor – aktivista. Akcionářem Applu se stal v srpnu 2013, a ačkoli hodnota jeho podílu od té doby několikanásobně narostla, neprodal od té doby jedinou akcii. Naopak prý lituje, že si nepořídil objemnější podíl. Letos v únoru Icahn uvedl, že vlastní zhruba 53 milionů kusů akcií Applu, jeho podíl má tak v současnosti tržní hodnotu přes 6,8 miliardy dolarů.

„Absurdně“ nízká cena akcií

Akcie Applu v pátek vzrostly o 3 procenta na závěrečnou cenu 128,95 dolaru, která se přiblížila historickému (intraday) rekordu 134,54 dolaru. I na této úrovni je cena akcie „absurdní“, domnívá se Icahn, který se dříve nechal několikrát slyšet, že tržní hodnota firmy by měla dosahovat nejméně jednoho bilionu dolarů. Letos v únoru se Apple stal první firmou v historii USA, jejíž tržní hodnota přesáhla 700 miliard amerických dolarů. Vysoký potenciál přesto vidí i někteří další analytici – Brian White ze společnosti Cantor Fitzgerald po výsledcích za první čtvrtletí zvýšil svou cílovou cenu o 15 dolarů na 195 USD a stanovil tak nejvyšší „cílovku“ v průzkumu Bloomberg, která implikuje růst tržní hodnoty firmy Apple na zhruba 1,1 bilionu dolarů.

Jablko k nakousnutí. Apple nad odhady, štědrý k akcionářům

Icahn po výsledcích z minulého týdne, podle nichž posílil čistý zisk v první čtvrtině roku o třetinu a firma prodejem iPhonů opět trumfla očekávání trhu, označil společnost za „podhodnocenou a trhem nepochopenou“. Investora neuspokojila ani zásadní informace, že Apple posílí program odkupu vlastních akcií z trhu, a to o 50 miliard na 140 mld. dolarů, a navýší vyplácenou dividendu o 11 procent (na 52 centů/akcii). Do března 2017 má Apple takzvaně vrátit akcionářům celkem 200 miliard dolarů a Icahn stále žádá víc. „Vždy jsem byl fanouškem objemnějších odkupů,“ dodává.

Rizikovější než akcie: „junk“ dluhopisy

Ican nevylučuje rizika kolísání svého oblíbeného titulu a odkazuje na vcelku dramatické pohyby uplynulých let. Není zdaleka prvním známým hráčem na trhu, kterého znepokojuje silný růst akciového trhu, který je hnán takřka nulovou úrovní úrokových sazeb a ignoruje nijak přívětivé zprávy z ekonomiky i korporátní sféry. Ještě více ho ale znervózňuje trh dluhopisů, kam se uchylují investoři hledající vyšší výnos. „Co je nebezpečnější než drahý akciový trh, je trh s rizikovými „junk“ dluhopisy s vysokým výnosem – ten je směšně vysoko,“ varoval Icahn, přičemž situaci na tomto trhu přirovnal k bublině na trhu nemovitostí v roce 2008.

Apple chce dělat akcionářům radost

Newsletter