Firma jako Apple se objeví jednou za 50 let, říká známý investor

Své pozice silného investora do technologické společnosti Apple opakovaně využívá k veřejnému prosazování zájmů akcionářů. Carl Icahn – miliardář, jenž s chutí zatápí managementu velkých wallstreetských firem, v nedělním rozhovoru prohlásil, že Apple je druh společnosti, která se na trhu objeví tak dvakrát za sto let, a dal jasně najevo, že pro něj zůstává jasným favoritem.

„Jednou za padesát let tu máme firmu, která má vše, co je třeba. V případě Applu jsem o tom přesvědčen, a i kdyby akcie ztrácely, bez obav přikoupím,“ řekl investor – aktivista. Akcionářem Applu se stal v srpnu 2013, a ačkoli hodnota jeho podílu od té doby několikanásobně narostla, neprodal od té doby jedinou akcii. Naopak prý lituje, že si nepořídil objemnější podíl. Letos v únoru Icahn uvedl, že vlastní zhruba 53 milionů kusů akcií Applu, jeho podíl má tak v současnosti tržní hodnotu přes 6,8 miliardy dolarů.

„Absurdně“ nízká cena akcií

Akcie Applu v pátek vzrostly o 3 procenta na závěrečnou cenu 128,95 dolaru, která se přiblížila historickému (intraday) rekordu 134,54 dolaru. I na této úrovni je cena akcie „absurdní“, domnívá se Icahn, který se dříve nechal několikrát slyšet, že tržní hodnota firmy by měla dosahovat nejméně jednoho bilionu dolarů. Letos v únoru se Apple stal první firmou v historii USA, jejíž tržní hodnota přesáhla 700 miliard amerických dolarů. Vysoký potenciál přesto vidí i někteří další analytici – Brian White ze společnosti Cantor Fitzgerald po výsledcích za první čtvrtletí zvýšil svou cílovou cenu o 15 dolarů na 195 USD a stanovil tak nejvyšší „cílovku“ v průzkumu Bloomberg, která implikuje růst tržní hodnoty firmy Apple na zhruba 1,1 bilionu dolarů.

Jablko k nakousnutí. Apple nad odhady, štědrý k akcionářům

Icahn po výsledcích z minulého týdne, podle nichž posílil čistý zisk v první čtvrtině roku o třetinu a firma prodejem iPhonů opět trumfla očekávání trhu, označil společnost za „podhodnocenou a trhem nepochopenou“. Investora neuspokojila ani zásadní informace, že Apple posílí program odkupu vlastních akcií z trhu, a to o 50 miliard na 140 mld. dolarů, a navýší vyplácenou dividendu o 11 procent (na 52 centů/akcii). Do března 2017 má Apple takzvaně vrátit akcionářům celkem 200 miliard dolarů a Icahn stále žádá víc. „Vždy jsem byl fanouškem objemnějších odkupů,“ dodává.

Rizikovější než akcie: „junk“ dluhopisy

Ican nevylučuje rizika kolísání svého oblíbeného titulu a odkazuje na vcelku dramatické pohyby uplynulých let. Není zdaleka prvním známým hráčem na trhu, kterého znepokojuje silný růst akciového trhu, který je hnán takřka nulovou úrovní úrokových sazeb a ignoruje nijak přívětivé zprávy z ekonomiky i korporátní sféry. Ještě více ho ale znervózňuje trh dluhopisů, kam se uchylují investoři hledající vyšší výnos. „Co je nebezpečnější než drahý akciový trh, je trh s rizikovými „junk“ dluhopisy s vysokým výnosem – ten je směšně vysoko,“ varoval Icahn, přičemž situaci na tomto trhu přirovnal k bublině na trhu nemovitostí v roce 2008.

Apple chce dělat akcionářům radost

Newsletter