Firmě Pegas Nonwovens ve čtvrtletí propadl zisk o 97 procent

AKTUALIZOVÁNO – Znojemskému výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens klesl v letošním prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 97 procent na 0,5 milionu eur. ​​​​​​ Provozní zisk EBITDA se snížil o 8,1 procenta na 11,6 milionu eur. Výnosy klesly o devět procent na 55,1 milionu eur.

Firma uvedla, že za poklesem výnosů stály především meziročně nižší ceny polymeru, které se v současnosti stabilizovaly a pohybují se na dlouhodobých minimech. Objem prodejů v tunách naproti tomu meziročně vzrostl. Přesto se skladové zásoby hotových výrobků v prvním čtvrtletí letošního roku mírně navýšily, zejména z titulu velmi dobré produkce.

Čistý zisk podle Josefa Němého z Komerční banky zásadně ovlivnila kurzová ztráta 3,7 milionů eur oproti kurzovému zisku 8,5 milionů euru před rokem. Celkově byla ziskovost mírně pod odhady.

„Hospodaření naší společnosti bylo v prvním čtvrtletí v souladu s naším očekáváním a jsem rád, že se nám podařilo navázat na velmi dobré výsledky z loňského roku. Výroba plnila přísně nastavené plánované parametry a blížila se rekordním úrovním,“ uvedl generální ředitel Pegas Nonwovens František Řezáč. Dodal, že ceny polymerů se po propadu na konci minulého roku stabilizovaly a dopad mechanismu přenesení cen vstupních materiálů do výsledků za první čtvrtletí tak nebyl významný.

Firma dnes potvrdila výhled zisku EBITDA na letošní rok v rozmezí od 43 do 49 milionů eur.

Miroslav Frayer z Komerční banky hodnotí výsledky hospodaření celkově neutrálně, přesto určitým zklamáním je výše čistého zisku, která může vést k mírným tlakům na pokles ceny akcií. „Nadále držíme naše nákupní doporučení,“ dodal.

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Newsletter