Firmy lobbují za prodloužení řecké finanční pomoci

„Finanční pomoc řecké vládě by měla být prodloužena alespoň o několik měsíců, aby bylo možné podpořit ekonomické a finanční vyhlídky země po destabilizující změně ve vládním vedením.“ Tímto způsobem lobbují zástupci Britsko-helénské obchodní komory u arbitrů rozhodujících o budoucím vývoji řeckého záchranného programu.

„Nežádáme pouze o šanci pro samotné Řecko, nýbrž pro celo Evropu,“ řekl dnes serveru CNBC Harris Ikonomopoulos, prezident Britsko-helénské obchodní komory, která sídlí přímo v Athénách. Od doby konání předčasných parlamentních voleb, ve kterých získala nejvíce hlasů levicová strana Syriza, už uběhly dva týdny. Po celou tu dobu byla ostře sledována všechna jednání nové řecké vlády se zástupci zemí a institucí, které středomořské zemi poskytly nutnou finanční pomoc o hodnotě 240 miliard eur. Tento mezinárodní bailout byl tehdy podmíněn zavedením příslušných reformních opatření, kterým se však nová řecká vláda chce vyhnout.

Doposud probíhající finanční pomoc by měla skončit již 28. února. Poskytnutí dalších mezinárodních půjček je prozatím vysoce nepravděpodobné alespoň do doby, dokud se Řecku nepodaří nalézt možnou dohodu s hlavními věřiteli – Evropskou centrální bankou, Evropskou komisí a Mezinárodním měnovým fondem.

V souvislosti s tím se Ikonomopoulos nechal slyšet, že je potřeba Řecku poskytnout alespoň nějaký čas navíc. „Vláda potřebuje mnohem více času na potřebnou přípravu. Euroskupina, Evropská centrální banka a Německo, to jsou naši partneři, naši věřitelé, kteří nemají co ztratit, pokud by řecké vládě dali tři nebo čtyři měsíce navíc, aby byl schopna dát dohromady jiný plán,“ řekl prezident obchodní komory.

Jeho slova pak potvrdil i Vassilis Korkidis, prezident Národní konfederace řeckého obchodu. „Jsem přesvědčen, že je potřeba prodloužit lhůtu alespoň o šest měsíců,“ řekl pro server CNBC. Korkidis taktéž reagoval na výrok řeckého ministra financí Varufakise, který o víkendu prohlásil, že jakmile by „Řecko opustilo, nebo bylo donuceno opustit eurozónu, následovaly by ho i další státy, což by nakonec vedlo k rozpadu celé měnové unie.“ Korkidis na to opáčil, že dle něj je Evropa jako velké parkoviště. „Jakmile jedno auto odjede, bude okamžitě nahrazeno jiným. Na to, aby Řecko potopilo celou eurozónu, se jedná o velmi malou ekonomiku.“

Greenspan: Odchod Řecka z eurozóny je nejlepší strategií

Řecko chce čas do května. Tsipras jednal s Putinem. Sledujeme…

Newsletter