Firmy v eurozóně jsou aktivnější. „ECB, slabé euro i menší strach“

Růst soukromého sektoru v eurozóně, kombinující zpracovatelský průmysl i služby, byl v únoru mírně pozvolnější, než se předpokládalo. Kompozitní index nákupních manažerů za minulý měsíc doznal revize o 0,2 bodu níž na 53,3 bodu. Stále se však jedná o zlepšení oproti lednové hodnotě 52,6 bodu a zároveň nejvyšší údaj za posledních sedm měsíců. V samotném sektoru služeb byl PMI upraven také o 0,2 bodu níž na53,7 bodu.

Údaj se již 20 měsíců nachází nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Růst ekonomické aktivity navíc poprvé od loňského dubna zaznamenaly všechny čtyři největší ekonomiky eurozóny – Německa, Francie, Španělska i Itálie, přičemž tempem růstu vynikalo Irsko s indexem PMI na úrovni 60,7 bodu.

Pro německou ekonomiku byl index nákupních manažerů upraven na 53,8 bodu a revize informovala také o volnějším růstu sektoru služeb – PMI 54,7 bodu. V případě Francie došlo na potvrzení původních čísel (PMI pro služby 53,4 a kompozitní 52,2 bodu).

„Únor přinesl jasné známky oživení ekonomiky eurozóny díky silnějšímu růstu nových zakázek i optimismu firem, které otevírají prostor pro pokračování trendu i v březnu,“ uvedl hlavní ekonom Markit Chris Williamson, který odhaduje růst HDP eurozóny v prvním kvartálu na 0,3 %. „Zaměstnanost roste nejsilněji za 3,5 roku, míra nezaměstnanosti by tak měla dál klesat z lednových 11,2 %,“ podotkl.

„Výhled se vyjasnil pro všechny země regionu. Obavy z „grexitu“ a případné nákazy okolních zemí ustupují, slabší euro by mělo podpořit vývoz a co je možná nejdůležitější, závazek ECB ke kvantitativnímu uvolňování by měl podpořit ekonomiku v průběhu celého roku,“ dodal Williamson.

Newsletter