Fisher (Fed): Nebankovní finanční systém USA je stabilní

Viceprezident Federálního rezervního systému je přesvědčen, že americký nebankovní finanční systém je mnohem stabilnější než v roce 2008. Případné nečekané šoky, podobné těm, které jsme zažili během krize, by tak neměly způsobit vážnější problémy.

Fisher, který je zároveň předsedou podvýboru pro finanční stabilitu, dále řekl, že je nebankovní finanční sektor méně zapákovaný a zadlužený, stejně tak se snížil objem sekuritizovaných aktiv a krátkodobého financování činnosti pojišťoven, podílových a hedgeových fondů a fondů peněžního trhu.

„V této fázi obnovy nebankovního finančního sektoru je jeho zranitelnost o dost menší než kdysi,“ řekl viceprezident. I tak je ale stále potřeba tento segment bedlivě sledovat, především pak hedgeové fondy a derivátové trhy, a zajistit tak co největší stabilitu celého finančního sektoru, resp. celé ekonomiky.

Nebankovní finanční sektor je důležitou součástí největší ekonomiky na světě. Je zásadní obzvláště pro úvěrový trh. I přesto, že nejde o bankovní domy, poskytují firmy tohoto segmentu, známé jako „šedé banky“, svým klientům mnoho úvěrových služeb.

Místopředseda Fedu Fisher: Růst sazeb pravděpodobně do konce roku

Newsletter