Fisher: Sweet spot americké ekonomiky je tu

Minulý týden proběhla tisková konference měnového výboru Federálního rezervního systému. Americká měnová autorita sice vypustila termín „trpělivost“, ale i tak zůstala nadále poměrně zdrženlivá. Zvýšení sazeb bude dle slov výboru adekvátní, jakmile proběhne další zlepšení na trhu práce a inflace se navrátí zpět k 2% inflačnímu cíli.

Fed naznačil růst sazeb. Pozor ale na ekonomiku

I přesto, že Richard Fisher nedávno rezignoval na post šéfa dallaské pobočky Fedu, i stále zůstává aktivním ekonomem vyjadřujícím se k otázce americké monetární politiky. Ve svém rozhovoru pro server CNBC se nechal slyšet, že se „americká ekonomika nachází na tzv. sweet spotu, a proto nastal čas, aby Fed normalizoval svou úrokovou politiku s cílem odrazit veškerá latentní inflační rizika.“

„Monetární politika jedná se zpožděním. Nelze jednoduše šlápnout na brzdy a zastavit. Jsem přesvědčen, že je důležité, abychom začali s procesem normalizace, a to i s vědomím, že ostatní, jako ECB a Bank of Japan, se vydaly druhým směrem,“ řekl Fisher pro server CNBC. „Pokud bychom zvýšili sazby, bez ohledu na přesný čas, o 25 bazických bodů, stále budeme poskytovat ekonomice potřebné „palivo“ pro další růst.“

Fisher věří, že přestože nejsme svědky výraznějších inflační tlaků, skokový nárůst cenové hladiny i dál zůstává rizikem, na které je potřeba brát ohled. „Co se stane, jakmile se likvidita, která je momentálně v systému, přemění na reálné investice a zvýší se celkový obrat peněz? Přesně to bude nejen otázka, ale i výzva pro mé nástupce v měnovém výboru. Přebytek likvidity v sobě totiž skrývá skrytý potenciál, který se může stát hnacím motorem inflace,“ řekl Fisher.

Bývalý šéf dallaského Fedu je taktéž přesvědčen, že po šesti letech kvantitativního uvolňování se americká centrální banka stále potýká s určitými omezeními, především pak v porovnáním se zbytkem světa. „Představuji si, že Janet Yellenová je jako obr Atlas, která na svých zádech nese zodpovědnost za celou současnou, ale i budoucí situaci. Proti ní však stojí ostatní subjekty, ostatní centrální banky, které mají vlastní instrukce a pravidla. S těmi pak Fed musí v rámci své politiky počítat,“ dodal ekonom.

I tak ale zůstává americká ekonomika jednou z těch nejdůležitějších, která permanentně setrvává v centrum zájmu všech ostatních. S tímto přístupem je dle Fishera taky potřeba přistupovat k dalším krokům. Nelze totiž dopustit, aby se opakovala chyba, kterou Fed učinil v roce 1937.

Vzhledem ke svému téměř desetiletému působení v americké centrální bance, patří Fisher mezi jedny z nejrespektovanějších ekonomů, jejichž názory jsou všeobecně přijímány jako jedny z těch nejfundovanějších.

Zmizelý patient Fedu a klíče k růstu sazeb

Newsletter