Fitch: Akvizice Slovenských elektráren může ČEZ srazit rating

(Rozšířeno 16:40) Investice tuzemské energetiky ČEZ do Slovenských elektráren může vést ke zhoršení ratingu kvůli horšímu hodnocení Slovenských elektráren vůči ČEZ i případnému dluhovému financování transakce. Uvedla to ratingová agentura Fitch, která na ČEZ drží rating „A-„ se stabilním výhledem. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v nedávném rozhovoru pro Roklen24 uvedl v souvislosti akvizic, že ČEZ patří ratingem mezi evropskými energetikami k tomu nejlepšímu a nerad by o hodnocení přišel.

Martin Novák: Energii si brzy vyrobíte sám

„Z našeho pohledu jsou SE vůči ČEZ rizikovější profilem kvůli orientaci ryze na výrobu elektřiny, negativnímu volnému cash flow a rostoucímu zadlužení pod tlakem vysokých kapitálových výdajů. U nich jde zejména o 3,8 miliardy eur na výstavbu dvou jaderných bloků v Mochovcích, provázenou průtahy a nárůstem nákladů,“ říká mimo jiné Fitch. 

Ratingová agentura potvrzuje slova Martina Nováka pro Roklen24 v tom, že ČEZ je nyní vůči západním energetikám výrazně méně zadlužen. „Akvizice SE ale v případě financování plně dluhem může parametry ČEZ posunout nad měřítka pro „A-„ rating,“ píše Fitch. Dodává, že očekává vsazení ratingu ČEZ do režimu revize s možným negativním předhonocením, pokud ČEZ podá oficiální nabídku na podíl ve Slovenských elektrárnách. Zatím energetika oficiálně potvrdila zájem o celý nabízený dvoutřetinový podíl.

ČEZ potvrdil: Chceme 66% ve Slovenských elektrárnách

Akvizice Slovenských elektráren ze strany ČEZ zvýší EBITDA ČEZ o řádově pětinu a potvrdí jeho pozici největší energetiky ve střední Evropě. Akvizice, pokud se naplní, přivede do portfolia ČEZ jaderné, vodní a termální zdroje o výkonu 5,7 GW, s snízkou produkcí CO2 a dominantní pozicí na slovenském trhu, píše Fitch. Finanční ředitel Martin Novák pro Roklen24 v nedávném rozhovoru uvedl, že jako atraktivní vnímá možnost opětovného propojení českého a slovenského energetického trhu.

Newsletter