Fitch snížil rating USA. Co to znamená pro českou korunu?

Klíčové body

  • Problémy s rozpočtem USA ocenila agentura Fitch snížením ratingu z nejlepšího na druhý nejlepší.
  • Zhoršení ratingu USA zvýšilo míru nejistoty na globálních trzích. Řada aktiv bude pod tlakem, včetně koruny.
  • Dnešní zasedání ČNB by mohlo krátkodobě pohnout s kurzem koruny, a vytvořit tak příležitost pro nákup zahraničních měn.
Zdroj: Depositphotos

Společnost Fitch snížením ratingu USA reagovala na problémy spojené s rozpočtem a výkon tamní vlády v oblasti fiskální politiky. Dluh USA astronomicky vzrostl a v dalších několika letech je očekávané jeho další prohloubení. Vzhledem k významnému snižování daní v tandemu s razantním navyšováním výdajů se jen těžko dá hovořit o překvapení. Tato nezodpovědná fiskální politika americké vlády navíc přišla v době nejen ekonomického šoku, který na trhy přinesl řadu nejistot. Fitch už letos několikrát varoval vládu USA před snížením ratingu v době politických bojů o navýšení dluhového stropu.

Ratingová společnost Fitch sebrala USA nejvyšší možný rating AAA a snížila jej na druhý nejvyšší AA+. Fitch v rámci udělování hodnocení po celém světě zohledňuje stabilitu a relativní schopnost dané entity dostát svým závazkům. Zjednodušeně tak poukazuje na pravděpodobnost splacení závazků za domluvených podmínek. Spojené státy byly dlouho zvyklé na nejvyšší známky. Jejich ekonomika je tou největší na světě, jsou lídry na poli inovací, domovem největších světových firem a dolar je stále nejpoužívanější měnou světa. To ale, k překvapení řady zástupců americké vlády a tamních firem, automaticky neznamená nejvyšší známky.

Není to poprvé. V roce 2011 podobně snížila rating USA společnost S&P. To vedlo k relativně krátkodobému posílení nejistot v americké ekonomice a vzhledem k její velikosti i v ekonomice globální. Nyní jsme v podobné situaci. Obavy na globálních trzích posilují a tlak na rating dalších zemí s nejvyšším hodnocením AAA se stupňuje. Lze předpokládat, že některé z těchto zemí o nejvyšší známky přijdou. Momentálně se nejvíce spekuluje o Norsku a Singapuru. Měny takových zemí budou minimálně krátkodobě pod tlakem, což může vést k jejich oslabení. Situaci se proto nyní vyplatí sledovat a případně i ve vhodném okamžiku tyto měny nakoupit.

Pod tlakem bude i kurz koruny, která patří mezi rizikové měny, a je proto náchylná na míru nejistot a zhoršení tržní nálady. Výhled pro zbytek roku 2023 navíc už před zhoršením ratingu USA ukazoval na oslabování koruny. Primárně kvůli poklesu úrokového diferenciálu proti zahraničí, spekulacím blížícím se snížení sazeb, ukončení tzv. režimu bránění nadměrným výkyvům kurzu koruny a relativně slabému exportu české ekonomiky, který vytváří poptávku po korunách a tlačí na její posílení. Naše prognóza kurzu koruny proti euru i proti dolaru ukazuje na pozvolné oslabování.

Krátkodobě může koruna mírně posílit v návaznosti na dnešní zasedání ČNB, kde už tradičně očekáváme jestřábí rétoriku guvernéra na následné tiskové konferenci. Je samozřejmě otázkou, do jaké míry budou rétoriku Aleše Michla trhy v kurzu koruny reflektovat. Do situace zřejmě promluví i nová prognóza ČNB. Dnes a primárně tedy v časech okolo jednání bankovní rady se vyplatí pohyby kurzu sledovat a v případě příznivého vývoje alespoň část plánovaných nákupů zahraničních měn za koruny realizovat. Pokud nedojde k zásadním změnám v současném vývoji, pak bude koruna minimálně ve zbytku roku 2023 oslabovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0922 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0904 do 1,1041 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,98 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,95 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,85 až 24,06 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,85 do 22,12 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter