Forbes: Nejmocnější ženou světa je Angela Merkelová

Nejmocnější ženou světa pro rok 2016 je podle časopisu Forbes německá kancléřka Angela Merkelová, která si první příčku drží již šest let v řadě. Druhé místo obsadila kandidátka ne prezidenta Spojených států Hillary Clintonová. Pokud bývalá první dáma ministryně zahraničí vyhraje listopadové volby, bude horkou kandidátkou na první příčku. Třetí místo patří šéfce americké centrální banky (Fed) Jan Yellenové.

Moc Merkelové podle Forbesu vyplývá ze skutečnosti, že žádná jiná žena neřídí tak velkou ekonomiku jako je Německo, která je pátá největší na světě. Kromě toho, že kontroluje ekonomiku Německa s hrubým domácím produktem 2,9 bilionu eur, má také výrazný vliv na 14,3 bilionu eur v ekonomice Evropské unie. Časopis také připomněl, že Merkelová se angažuje při podpoře uprchlíků z krizových postižených oblastí po celém Středním východě, v severní Africe a jiných oblastech.

Čtvrtá nejmocnější žena světa je Melinda Gatesová, americká manažerka, filantropka a manželka nejbohatšího muže světa Billa Gatese. Spolu provozují Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Na pátém místě skončila Mary Barraová, generální ředitelka General Motors.

Do TOP 10 se dostaly také šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová, generální ředitelka YouTube Susan Wojcická, generální ředitelka Hewlett-Packard Meg Whitmanová a šéfka španělské banky Santander Ana Patricia Botinová.

Nejmladší mocnou ženou je na 55. místě Marissa Mayerová, generální ředitelka firmy Yahoo. Je jí 41 let. Celkem v žebříčku figuruje 11 hlav států, jedna 90letá šlechtična, dvě první dámy a také dvě vysoce postavené diplomatky.

Z údajů Pew Research Center vyplývá, že počet žen, které patří do světové špičky či jsou v čele států, se od roku 2005 do loňského roku více než zdvojnásobil.

Newsletter