Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Forex Movie October 2017: Režie Mario Draghi

Klíčovou událostí dnešního dne na devizových trzích je zasedání Evropské centrální banky (ECB).  Investoři budou bedlivě sledovat tiskovou konferenci jejího šéfa Maria Draghiho, která začne ve 14:30. ECB by měla rozhodnout o budoucí podobě programu kvantitativního uvolňování. Hovoří se hlavně o osekání jeho měsíčního objemu a prodloužení do roku 2018. Pokud ECB prodlouží tzv. program QE výrazně do příštího roku, bude to považováno za holubičí krok, který by mohl koruně pomoci k dalším ziskům. Česká měna se aktuálně pohybuje na 25,60 EURCZK a 21,65 USDCZK.

Koruna tak rozšiřuje včerejší zisky, jimž pomohl další komentář ze strany České národní banky. Viceguvernér Mojmír Hampl sice nevyloučil spekulaci o tom, že by bankovní rada mohla zvýšit své sazby až o 50 bazických bodů, přiklonil se však spíše k „tradičnímu“ zvýšení o 25 bazických bodů.

Česká měna tak má prostor k dalším ziskům. Na druhou stranu je však potřeba brát v potaz její neustálou překoupenost, se kterou je spjata možnost vybírání zisků za nedostatku protistran, a tedy i možnost oslabení kurzu. Tento scénář nepřestává být aktuální. Některé odhady s ním i pracují. Zaměříme-li se například na odhad mediánu kurzu koruny agentury Bloomberg, na konci 4. čtvrtletí by se koruna měla dle dostupných predikcí nacházet kolem úrovně 25,90 EURCZK. 

„Zatím se zdá, že koruna posiluje rychleji než trh donedávna očekával. Ještě minulý měsíc očekával trh hodnotu koruny kolem 25,50 EURCZK až kolem konce léta příštího roku. Případné holubičí komentáře ze strany ECB mohou korunu posílit až na hranici 25,50 EURCZK ještě před zasedáním bankovní rady ČNB příští čtvrtek,“ uvedl ekonom Roklen Michal Šoltés.

Prodloužení QE do příštího roku bude signálem, že se úrokové sazby ECB jen tak nezvýší. To vzhledem k opačnému trendu měnové politiky ze strany ČNB ještě více podpoří představu o nárůstu úrokového diferenciálu mezi ČR a Evropou, z čehož by nejvíce profitovala právě koruna.

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka dnes ECB konec programu kvantitativního uvolňování neoznámí a ponechá si
otevřené dveře pro jeho další prodloužení či rozšíření. Rétorika ECB navíc zůstane velmi holubičí, což může poslat euro ke slabším hodnotám. Euro aktuálně roste na 1,1825 EURUSD.

Dnes ráno byl zveřejněn index německé spotřebitelské důvěr GfK na listopad. Klesl na 10,7 bodu z říjnových 10,8 bodu, když trh čekal stagnaci. 

Newsletter