Fortuna (-13 %) bez dividendy je šokem. KB radí prodat

(Aktualizováno 9:33) Fortuna zveřejnila včera po skončení obchodování na pražské burze rozhodnutí představenstva firmy ze 2. dubna o tom, že společnost za rok 2014 nevyplatí žádnou dividendu. „Fortuna sice již v březnu avizovala podstatné snížení dividendové politiky, vzhledem k dosavadnímu přístupu každoročně vyplácet 70 až 100 procent zisku je ale z našeho pohledu nulová dividenda šokem,“ uvedli v čerstvé zprávě analytici Komerční banky a doporučení na titulu revidovali na „prodat“. Cílovou cenu přehodnocuje. Akcie Fortuny na pražské burze propadají o 13 % na úroveň 90 korun za akcii.

„Oproti očekávání navíc Fortuna ve včerejším oznámení uvedla, že přehodnocená dividendová politika bude vyhlášena až po skončení finančního roku 2015. Na Fortunu nyní působí několik silně negativních vlivů, a to zejména chystané zvýšení zdanění hazardu v České republice (pravděpodobně od roku 2016) a zostření konkurenčního boje na Slovensku (výpadek příjmů na tamním trhu je hlavním důvodem překvapivě špatného výhledu hospodaření v roce 2015, kdy Fortuna očekává propad očištěné EBITDA o 20-25 % y/y). K těmto problémům se navíc přidávají plány firmy na razantní zvýšení investičních výdajů (podle posledního prohlášení finanční ředitelky by mohly stoupnout až na trojnásobek loňského stavu), což dopadne na bilanci cash flow a negativně ovlivnilo rozhodnutí o dividendě,“ shrnuje svůj pohled na akcie Fortuny analytik Komerční banky Josef Němý.

Podle jejich pohledu budou investoři do akcií Fortuny žít delší dobu v nejistotě, protože nová dividendová politika bude stanovena až příští rok a ucelené výsledky hospodaření Fortuna oznámí až na konci srpna. Zejména v krátkodobém horizontu by se tato nejistota měla negativně projevit v ceně akcií. Z tohoto důvodu snižujeme naše doporučení z „držet“ na „prodat“. Připomeňme, že historickým minimem je pro akcie Fortuny cena 80 Kč za kus ze září 2012. Letošní ziskovost Fortuny zřejmě spadne do blízkosti úrovně dosažené v tomto roce a tehdy přitom firma vyplácela atraktivní dividendy,“ míní Němý za Komerční banku.

Částečné výsledky hospodaření za první čtvrtletí roku 2015 Fortuna oznámí 7. května. Cílovu cenu chtějí analytici KB nově vydat do několika týdnů.

Newsletter